Raport: 29 proc. firm chce zatrudnić nowych pracowników m.in. w bakowości i finansach

Nowych pracowników chce zatrudniać w ostatnim kwartale 2022 r. 29 proc. firm z branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości, a 22 proc. planuje zmniejszenie liczby etatów – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Blisko co trzecia firma (29 proc.) z branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale tego roku zatrudniać nowych pracowników. Zmniejszenie liczby etatów przewiduje natomiast 22 proc. przedsiębiorstw z tego sektora, a 42 proc. chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie – stwierdzono w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Dodano, że branża bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości jest jedną z nielicznych na rynku, które w końcówce roku prognozują zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników. „Obserwujemy mniej nowych inwestycji ze względu na niepewną sytuację geopolityczną. Wysoka inflacja sprawia, że przedsiębiorcy wstrzymują swoje plany inwestycyjne, ponieważ nie są w stanie oszacować kosztów, z jakimi przyjdzie im się mierzyć w najbliższej przyszłości” – oceniła Marta Szymańska z Manpower, cytowana w środowej informacji.

Jak wskazano, w ostatnich miesiącach tego roku kandydaci poszukujący pracy w sektorze bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości będą mogli liczyć na nowe oferty pracy.

„Plany rekrutacyjne pracodawców są optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia dla tej branży, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +6 proc.” – stwierdzono. W praktyce oznacza to, że nadal większość firm będzie rekrutować nowych pracowników i powiększać swoje zespoły. Dodano, że w ujęciu kwartalnym wskaźnik ten spadł o 7 punktów procentowych, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wynik jest niższy o 3 punkty.

Zwrócono uwagę, że plany pracodawców na ostatnie miesiące 2022 r. dla branży w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) są bardziej optymistyczne, niż prognozy odnoszące się do polskiego rynku pracy. „Prognoza netto zatrudnienia w sektorze bankowości, finansów ubezpieczeń i nieruchomości dla regionu EMEA na IV kwartał bieżącego roku wynosi +37 proc.” – poinformowano.

Skomentuj