Raport: 36 proc. firm chce wydać co najmniej 150 tys. zł na cyfryzację raportowania podatkowego

36 proc. firm chce przeznaczyć w ciągu pięciu lat co najmniej 150 tys. zł na inwestycję w digitalizację raportowania podatkowego – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu EY. Część firm zamierza jednak korzystać z zewnętrznych usług księgowych m.in. ze względu na oszczędności.

Jak wynika z raportu sporządzonego na podstawie wywiadów z dyrektorami finansowymi ok. 300 polskich firm, zmiany zachodzące w systemach podatkowych organów skarbowych wymuszać będą cyfryzację działów finansowych w firmach. W raporcie wskazano, że 36 proc. ankietowanych planuje w kolejnych pięciu latach przeznaczyć przynajmniej 150 tys. złotych na dodatkowe inwestycje w digitalizację raportowania podatkowego.

„W wyniku rozwoju technologicznego i zmian regulacyjnych (np. split payment, JPK, e-faktury) organy podatkowe zyskały możliwości znacznie dokładniejszego i celowanego kontrolowania firm. Sprawia to, że przedsiębiorstwa bardzo szybko muszą dostosować się do tych realiów, co wymaga nie tylko inwestycji w nowe rozwiązania technologiczne, ale również rozwój kompetencji działów podatkowo-księgowych” – wskazała, cytowana w raporcie, partnerka w dziale doradztwa podatkowego EY Polska Aleksandra Sewerynek-Barszcz. Dodała, że ich brak będzie wiązał się z ryzykiem dostarczenia nieprzeanalizowanych danych. Zauważyła także, że ze względu na tempo i zakres wprowadzonych zmian a także problemy z rekrutacją specjalistów, wielu dyrektorów finansowych coraz częściej i chętniej chce korzystać z zewnętrznego wsparcia.

W raporcie zaznaczono, że wiele firm zwróci się ku co-sourcingowi, tj. modelowi współpracy z zewnętrznymi podmiotami opartemu na zasadach ścisłego partnerstwa i współdzielenia zasobów, wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. „W ten sposób CFO m.in. zmniejszą konieczność nabywania nowych rozwiązań technologicznych” – wyjaśniono. To zjawisko – według autorów raportu – staje się światowym standardem.

Wyniki globalnego badania EY Tax and Finance Operations Survey wskazują, że 84 proc. firm planuje zmianę modelu funkcjonowania swoich działów finansowych. W zdecydowanej większości (68 proc.) zamierzają nawiązać współpracę na zasadach co-sourcingu z partnerami posiadającymi odpowiednie zaplecze eksperckie oraz technologiczne. Wśród kluczowych korzyści wymienione zostały możliwości skupienia się przez organizację na rozwoju najbardziej dochodowych aktywności (39 proc.), ograniczenie ryzyka (37 proc.) oraz zmniejszenie kosztów (24 proc.). Badanie pokazało, że 96 proc. firm uznaje za wysoce prawdopodobne, iż w ciągu najbliższych 24 miesięcy skorzysta z usług co-sourcingowych.

W badaniu wzięło udział 300 firm o obrotach od 20 mln do 1 mld zł oraz zatrudnieniu od 50 do 1000 pracowników.

Dane globalne pochodzą z najnowszej edycji – EY Tax and Finance Operations Survey – przeprowadzonego w okresie od września do listopada 2021 na grupie 1 653 przedstawicieli kadry menadżerskiej. Reprezentowali oni ponad 1000 firm działających na więcej niż 40 rynkach.

Skomentuj