Roczny limit godzin nadliczbowych

Zgodnie z art. 151 § 3 kodeksu pracy (dalej: KP), liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z zaistnieniem specjalnych potrzeb pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Limit ten może zostać zarówno zwiększony, jak i zmniejszony w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Przepisy nie określają do jakiej maksymalnej wysokości zwiększenie to może zostać dokonane. W praktyce spotyka się przypadki, gdy limit ten zostaje ustanowiony na poziomie 416 godzin, co może zostać zakwestionowane podczas czynności kontrolnych przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy.

Jak wynika z treści przywołanego przepisu, do omawianego limitu zaliczane są wyłącznie godziny nadliczbowe przepracowane w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy (art. 151 § 1 pkt 2 KP). Nie podlegają natomiast wliczeniu godziny nadliczbowe przepracowane w związku z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 151 § 1 pkt 1 KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj