Rozpoczęcie biegu wypowiedzenia umowy o pracę wysłanego listem tradycyjnym

W praktyce zdarzają się sytuacje wypowiedzenia umowy o pracę za pomocą listu przesłanego pocztą. Przepisy taką możliwość dopuszczają – forma ta ma taki sam skutek jak doręczenie wypowiedzenia osobiście. Jednak to nie przepisy prawa pracy regulują kwestie dostarczenia wypowiedzenia. W tym zakresie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

Pytanie od czytelnika: 

Chciałem zapytać, czy nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą podwójne awizo ma skutek prawny doręczenia? Chodzi mi oczywiście o skuteczność doręczenia oświadczenia w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę wysłanego pocztą tradycyjną. Z jakiego przepisu ona wynika?

Jesteśmy niewielką firmą. Część naszych pracowników pracuje zdalnie. Trzech z nich w znacznej odległości od siedziby. Chcielibyśmy jednemu z nich wypowiedzieć umowę o pracę, wysyłając oświadczenie o rozwiązaniu listem poleconym. Czy jeżeli pisma tego pracownik nie odbierze i wróci ono do nas z powrotem to możemy uznać, że bieg okresu wypowiedzenia mimo tego rozpoczął się?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli. Przepisy kodeksu pracy nie zawierają regulacji odnoszącej się do sposobu ustalania początku biegu okresu wypowiedzenia, a ściślej; momentu złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, który rozpoczyna ten bieg. W związku z tym, odpowiednie zastosowanie w tym zakresie znajdzie regulacja zawarta w kodeksie cywilnym dotycząca składania oświadczeń woli (art. 60 i nast. KC w zw. z art. 300 KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj