Rozpoczęcie biegu wypowiedzenia umowy o pracę wysłanego listem tradycyjnym
W praktyce zdarzają się sytuacje wypowiedzenia umowy o pracę za pomocą listu przesłanego pocztą. Przepisy taką możliwość dopuszczają – forma ta ma taki sam skutek jak doręczenie wypowiedzenia osobiście. Jednak to nie przepisy prawa pracy regulują kwestie dostarczenia wypowiedzenia. W tym zakresie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.
Pytanie od czytelnika:
Chciałem zapytać, czy nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą podwójne awizo ma skutek prawny doręczenia? Chodzi mi oczywiście o skuteczność doręczenia oświadczenia w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę wysłanego pocztą tradycyjną. Z jakiego przepisu ona wynika?
Jesteśmy niewielką firmą. Część naszych pracowników pracuje zdalnie. Trzech z nich w znacznej odległości od siedziby. Chcielibyśmy jednemu z nich wypowiedzieć umowę o pracę, wysyłając oświadczenie o rozwiązaniu listem poleconym. Czy jeżeli pisma tego pracownik nie odbierze i wróci ono do nas z powrotem to możemy uznać, że bieg okresu wypowiedzenia mimo tego rozpoczął się?
Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli. Przepisy kodeksu pracy nie zawierają regulacji odnoszącej się do sposobu ustalania początku biegu okresu wypowiedzenia, a ściślej; momentu złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, który rozpoczyna ten bieg. W związku z tym, odpowiednie zastosowanie w tym zakresie znajdzie regulacja zawarta w kodeksie cywilnym dotycząca składania oświadczeń woli (art. 60 i nast. KC w zw. z art. 300 KP).
Skomentuj