Ryzyko przy ręcznych pracach transportowych
Ręczne prace transportowe stanowią jedną z podstawowych grup czynności roboczych, charakteryzujących się istotnym poziomem zagrożeń.
Zagadnienia związane z ryzykiem zawodowym przy ręcznych pracach transportowych odnajdziemy zarówno w przepisach Kodeksu pracy oraz w rozporządzeniach: w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (J.t.: Dz. U. z 2003 r. poz. 1650, z poźń. zm.) oraz w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym (Dz. U. z 2000 r. poz. 313, z późn. zm.).
Przy ręcznych pracach transportowych, pojedynczy pracownik może być narażony na różnego rodzaju zagrożenia, skutkujące dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi. Na podstawie prawa europejskiego – dyrektywy 90/269, wyszczególniono zasadnicze obszary do analizy ryzyka oraz związane z nimi działania pracodawcy. Przede wszystkim są to:
Ryzyko zawodowe przy ręcznych pracach transportowych
Ręczne prace transportowe mogą powodować dolegliwości i bóle wywołane zmęczeniem, czy też urazami mięśni rąk, nóg, pleców, bóle kręgosłupa, które są konsekwencją urazów wynikających z nieprawidłowego dźwigania, jak i obciążenia statycznego wynikającego z wymuszonej pozycji ciała tj. pozycji siedzącej lub stojącej utrzymywanej długotrwale.
Dlatego też analizując ryzyko zawodowe przy tych pracach powinno oceniać się:
- wysiłek statyczny i dynamiczny podczas przemieszczania ciężarów;
- czynności powtarzalne: tempo i czas wykonywania;
- niewłaściwa pozycja ciała.
Skomentuj