Samodzielne pełnienie zadań służby BHP przez pracodawcę

Pracodawca może sam zastąpić służbę BHP, jeżeli zatrudnia do 50 pracowników. W pytaniu naszego czytelnika odpowiadamy, czy jako pracodawca ma obowiązek realizować osobiście wszystkie zadania służby zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pytanie czytelnika: 

Wraz z żoną prowadzimy niewielką sieć osiedlowych sklepów spożywczych, w których zatrudniamy w sumie 39 pracowników. Jestem absolwentem podyplomowych studiów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z tym podjąłem decyzję, że zadania służby BHP będę pełnił samodzielnie.

Czy w takim układzie zobligowany jestem realizować osobiście każde z zadań wymienionych w katalogu zawartym w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

Przede wszystkim zastanawia mnie, czy muszę wykonywać obowiązki określone np. w pkt. 2, 3 oraz 8 ujęte we wspomnianym wykazie. Wiązałoby to się bowiem z absurdalną sytuacją wykonywania określonych tam czynności niejako z samym sobą.  

Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, będącej wyodrębnioną jednostką w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, spoczywa na każdym pracodawcy zatrudniającym ponad 100 pracowników (zob. art. 23711 § 1 kodeksu pracy – dalej: KP). W przypadku pracodawcy zatrudniającego nie więcej niż 100 pracowników utworzenie służby BHP jest fakultatywne, a w wyjątkowych przypadkach również inspektor pracy może nakazać jej utworzenie, jeżeli jest to uzasadnione stwierdzonymi zagrożeniami zawodowymi (zob. art. 23711 § 4 KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj