Senacka komisja nie zaproponowała poprawek do nowelizacji dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu nie zaproponowała żadnych poprawek do nowelizacji ustaw o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych zmierzających do dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej.

Chodzi o nowelizację ustaw: o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu, która w czwartek omawiała nowelizację ustawy o doktorantach i szkołach doktorskich nie zaproponowała do niej poprawek i będzie rekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. O taką rekomendację wnioskował senator Bogdan Zdrojewski (KO). Komisja poparła wniosek niemal jednogłośnie.

Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 8 senatorów, nikt nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy będzie przedmiotem prac Senat na posiedzeniu, które rozpoczęło się w środę.

Jak wyjaśnił na posiedzeniu senackiej komisji wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, projekt nowelizacji wynika z konieczności zapewnienia prawidłowego wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Podał, że Komisja Europejska wskazała „na pewne uchybienia” we wdrożeniu jej do polskiego porządku prawnego.

W nowelizacji na nowo określono, wobec jakich zawodów przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE nie będą stosowane. I tak nie będą stosowane do zawodu notariusza, a także do zawodów regulowanych oraz działalności regulowanych, bezpośrednio i szczególnie związanych z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce.

W noweli są też przepisy dotyczące stosowania tzw. środków wyrównawczych w przypadku stwierdzenia istotnie różniącego się materiału, jeśli chodzi o kształcenie lub szkolenie odbyte przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE. „Istotnie różniący się materiał” będzie oznaczał – w myśl zapisów noweli – materiał obejmujący nabytą wiedzę, umiejętności i kompetencje, które mają zasadnicze znaczenie dla wykonywania zawodu, i w odniesieniu do którego kształcenie odbyte przez wnioskodawcę wykazuje istotne, pod względem treści, różnice, w porównaniu z zakresem kształcenia wymaganym w RP.

Nowelizacja dostosowuje również przepisy dotyczące stosowania tzw. środków wyrównawczych w przypadku stwierdzenia istotnie różniącego się materiału, jeśli chodzi o kształcenie lub szkolenie odbyte przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE.

Zmieniane są też przepisy dotyczące sprawdzania posiadania znajomości języka polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego albo danej działalności regulowanej. Dotyczy to osób, którym uznano kwalifikacje zawodowe. Rozwiązania zawarte w noweli rozszerzają i doprecyzują obecne regulacje.

Sprawdzenie znajomości języka polskiego – tak jak dotychczas – będzie mogło nastąpić dopiero po wydaniu decyzji w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych albo po wydaniu europejskiej legitymacji zawodowej.

„Właściwy organ, z własnej inicjatywy, będzie mógł sprawdzić znajomość języka w każdym przypadku w stosunku do osoby wykonującej zawód mający wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, a w przypadku osób wykonujących inne zawody – jedynie w sytuacji uzasadnionej wątpliwości co do posiadania znajomości języka polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego albo danej działalności regulowanej” – wyjaśniono uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące zasad przyznawania częściowego dostępu do zawodu regulowanego w przypadku specjalistów, którzy korzystają z uznania kwalifikacji w ramach tzw. automatycznego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych.

Skomentuj