Świadectwa pracy od poprzednich pracodawców w aktach osobowych

Czy w aktach osobowych można przechowywać kopię świadectw pracy z poprzednich zakładów pracy?

Pytanie czytelnika: 

Po paroletniej przerwie ponownie zatrudniłem się w dziale kadr w niewielkiej firmie. Porządkuje sprawy po osobie, która przede mną zajmowała się prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Mam wątpliwości co do możliwości przechowywania w aktach osobowych pracowników świadectw pracy z ich poprzednich zakładów pracy.

Jak dobrze pamiętam, w poprzednim stanie prawnym (w starym rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej) było to w zasadzie zabronione. Można było przechowywać jedynie świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy pracownika obejmujących wyłącznie okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiegał się o zatrudnienie. Natomiast informację o wcześniejszych okresach zatrudnienia można było przechowywać jedynie w formie zapisów zawartych w kwestionariuszu osobowym wypełnionym przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie.

W aktualnie obowiązującym rozporządzeniu podobnej regulacji brak, więc zastanawiam się, czy w ogóle dopuszczalne jest przechowywanie „obcych” świadectw pracy.

Przechowywanie w aktach osobowych świadectw pracy z poprzednich okresów zatrudnienia danego pracownika było dopuszczalne w poprzednim stanie prawnym (przed 1.01.2019 r.), podobnie jak i pod rządami aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369 ze zm.).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj