Świadectwa pracy od poprzednich pracodawców w aktach osobowych
Czy w aktach osobowych można przechowywać kopię świadectw pracy z poprzednich zakładów pracy?
Pytanie czytelnika:
Po paroletniej przerwie ponownie zatrudniłem się w dziale kadr w niewielkiej firmie. Porządkuje sprawy po osobie, która przede mną zajmowała się prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Mam wątpliwości co do możliwości przechowywania w aktach osobowych pracowników świadectw pracy z ich poprzednich zakładów pracy.
Jak dobrze pamiętam, w poprzednim stanie prawnym (w starym rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej) było to w zasadzie zabronione. Można było przechowywać jedynie świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy pracownika obejmujących wyłącznie okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiegał się o zatrudnienie. Natomiast informację o wcześniejszych okresach zatrudnienia można było przechowywać jedynie w formie zapisów zawartych w kwestionariuszu osobowym wypełnionym przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie.
W aktualnie obowiązującym rozporządzeniu podobnej regulacji brak, więc zastanawiam się, czy w ogóle dopuszczalne jest przechowywanie „obcych” świadectw pracy.
Przechowywanie w aktach osobowych świadectw pracy z poprzednich okresów zatrudnienia danego pracownika było dopuszczalne w poprzednim stanie prawnym (przed 1.01.2019 r.), podobnie jak i pod rządami aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369 ze zm.).
Skomentuj