Szefowa MRiPS: liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych najniższa od 32 lat

W październiku w urzędach zarejestrowanych było 796 tys. bezrobotnych, o 5,7 tys. mniej w porównaniu do września. Ostatni raz mniej osób bez pracy było w lipcu 1990 roku – 699 tys. – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na takim samym poziomie jak we wrześniu, jednak z miesiąca na miesiąc spada liczba osób poszukujących pracy.

„W minionym miesiącu w urzędach zarejestrowanych było 796 tys. bezrobotnych, o 5,7 tys. mniej w porównaniu do września. Takiego wyniku nie mieliśmy od ponad 32 lat. Ostatni raz mniej osób bez pracy było w lipcu 1990 roku – 699 tys.” – wskazała minister rodziny.

Podkreśliła, że to bardzo korzystny wynik, biorąc pod uwagę, że zakończyły się prace sezonowe. „Bieżąca sytuacja na rynku pracy to efekt potężnej interwencji państwa między innymi w czasie pandemii COVID-19, kiedy na ratowanie miejsc pracy przeznaczyliśmy setki miliardów złotych. Polska dynamicznie się rozwija dzięki realizowanym inwestycjom strategicznym, które są finansowane ze środków rządowych” – podkreśliła szefowa MRiPS.

Dodała, że historycznie dobrą sytuację na naszym rynku pracy potwierdzają też dane Eurostatu. „Zgodnie z nimi Polska, już od kilku miesięcy, jest w czołówce unijnych państw z najniższą stopą bezrobocie – 2,6 proc. we wrześniu. Wyprzedzają nas jedynie Czechy – zaznaczyła minister Marlena Maląg.

Skomentuj