Ubrania na budowę – obowiązkowe elementy stroju roboczego
Praca na budowie jest nieźle płatna, ale należy do najbardziej niebezpiecznych. By poprawić bezpieczeństwo budowlańców, pracodawcy mają obowiązek wyposażyć ich w odzież roboczą lub ochronną dopasowaną do stanowiska pracy. Przy kompletowaniu stroju roboczego nie można zapomnieć o kilku obowiązkowych elementach. Sprawdź, które części garderoby roboczej są na budowie niezbędne.
Wytrzymałe spodnie robocze
Pracownicy na budowie powinni mieć na sobie spodnie z długimi nogawkami. Ten element stroju powinien wyróżniać się dwoma cechami. Po pierwsze, spodnie na budowę muszą być wytrzymałe. Z tego powodu zwykle są szyte z materiałów o dużej gramaturze, co najmniej 180 g/m2. Często dla większej wytrzymałości wykorzystuje się mieszanki bawełny z materiałami syntetycznymi.
Spodnie muszą być również tak dopasowane, by nie krępować ruchów. Na budowie trzeba czasem pracować w niewygodnych pozycjach. Fason zależy od charakterystyki stanowiska – można wybrać spodnie do pasa lub ogrodniczki. Szeroki wybór takich modeli znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/.
Kurtka, bluza i koszulka robocza
Tułów powinna okrywać koszulka robocza. Najlepiej sprawdzają się bawełniane, które zapewniają największy komfort i nie podrażniają skóry. Do wyboru są klasyczne T-shirty oraz koszulki polo.
W zależności od temperatury, na koszulkę można założyć bluzę lub kurtkę. Powinny być wykonane z solidnych materiałów wysoce odpornych na rozdarcia. Przyda się spora liczba kieszeni na narzędzia. Wśród kurtek najlepiej na budowie spisują się nieprzemakalne, powlekane warstwą PCV.
Kamizelka lub inne ubrania odblaskowe
Oprócz ubrań roboczych strój każdego budowlańca powinien zawierać elementy ochronne. Do obowiązkowych na większości stanowisk należą odblaski. Są konieczne przy pracy w pobliżu maszyn, których na budowie nie brakuje.
Najprostszym rozwiązaniem jest używanie kamizelek ostrzegawczych, które można zarzucić na odzież. W przypadku operatorów maszyn konieczna może być jednak najwyższa, trzecia klasa ochrony. Wówczas trzeba założyć odblaskowe spodnie lub bluzy we fluorescencyjnych kolorach z odblaskami o powierzchni 0,2 m2. Taką odzież zamówisz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa.
Wzmocnione buty robocze z antypoślizgową podeszwą
Bardzo ważny jest również dobór obuwia roboczego. Pracownicy powinni poruszać się po placu budowy w butach z antypoślizgową podeszwą. Spody powinny być również wzmocnione antyprzebiciową wkładką. To zabezpieczenie na wypadek nadepnięcia na gwoździe i inne niebezpieczne przedmioty.
Ważnym elementem obuwia roboczego jest też stalowy podnosek. To zabezpieczenie na wypadek upadku na stopę ciężkiego elementu. Fason butów dobierz do stanowiska, najczęściej wybiera się półbuty lub trzewiki.
Hełm ochronny
Na placu budowy trzeba chronić głowę. Dlatego konieczny będzie hełm ochronny. Najpopularniejsze są te wykonywane z tworzywa sztucznego ABS. Chronią przed urazami mechanicznymi, ale także porażeniem prądem czy odpryskami. Na budowie obowiązują różne kolory hełmów – w zależności od zajmowanego stanowiska.
Podsumowanie: z czego składa się strój budowlańca?
Pracownicy na budowie powinni otrzymać od pracodawcy spodnie i koszulkę roboczą, a także, w zależności od temperatury, bluzę lub kurtkę. Na większości stanowisk konieczne będą elementy odblaskowe – nie zawsze wystarczy kamizelka.
Strój roboczy byłby niekompletny bez butów ze wzmocnionymi podeszwami i noskami. Każdy pracownik na placu budowy powinien nosić również hełm ochronny. Inne elementy ubioru i sprzętu dobiera się w zależności od zajmowanego stanowiska.
Skomentuj