Umowa na zastępstwo a umowa zastępowanego pracownika

Czy osoba zatrudniona na podstawie tzw. umowy na zastępstwo musi mieć identyczny wymiar czasu pracy oraz zakres zadań jak osoba zastępowana?

Pytanie od czytelnika:

Zostałem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Po raz pierwszy w swej karierze zawodowej mam do czynienia z taką umową, więc mam parę wątpliwości.

W pierwszej kolejności chciałem zapytać, czy warunki w niej zawarte mogą się różnić od warunków, na jakich zatrudniony jest pracownik, którego zastępuję. Moja umowa została zawarta na 3/4 etatu, podczas gdy pracownik przeze mnie zastępowany pracuje na pełny etat. Podobno nie wykonuję wszystkich jego obowiązków. W związku z tym zakładam, że również wysokość mojego wynagrodzenia różni się od wynagrodzenia otrzymywanego przez zastępowanego pracownika.

Druga kwestia dotyczy terminu obowiązywania tego typu umowy o pracę. Czy w przypadku niespodziewanego powrotu osoby zastępowanej umowa ta zawsze ulega automatycznemu rozwiązaniu, czy też wymaga ona wówczas formalnego rozwiązania np. za porozumieniem lub za wypowiedzeniem?

Umowa o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest odmianą umowy o pracę na czas określony. Jak wynika z samej nazwy, znajduje ona zastosowanie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zapewnienia zastępstwa za pracownika, którego absencja została spowodowana przyczyną mającą charakter usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. choroba, urlop, inna długotrwała nieobecność).


Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzySkomentuj