Umowa na zastępstwo a umowa zastępowanego pracownika
Czy osoba zatrudniona na podstawie tzw. umowy na zastępstwo musi mieć identyczny wymiar czasu pracy oraz zakres zadań jak osoba zastępowana?
Pytanie od czytelnika:
Zostałem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Po raz pierwszy w swej karierze zawodowej mam do czynienia z taką umową, więc mam parę wątpliwości.
W pierwszej kolejności chciałem zapytać, czy warunki w niej zawarte mogą się różnić od warunków, na jakich zatrudniony jest pracownik, którego zastępuję. Moja umowa została zawarta na 3/4 etatu, podczas gdy pracownik przeze mnie zastępowany pracuje na pełny etat. Podobno nie wykonuję wszystkich jego obowiązków. W związku z tym zakładam, że również wysokość mojego wynagrodzenia różni się od wynagrodzenia otrzymywanego przez zastępowanego pracownika.
Druga kwestia dotyczy terminu obowiązywania tego typu umowy o pracę. Czy w przypadku niespodziewanego powrotu osoby zastępowanej umowa ta zawsze ulega automatycznemu rozwiązaniu, czy też wymaga ona wówczas formalnego rozwiązania np. za porozumieniem lub za wypowiedzeniem?
Umowa o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest odmianą umowy o pracę na czas określony. Jak wynika z samej nazwy, znajduje ona zastosowanie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zapewnienia zastępstwa za pracownika, którego absencja została spowodowana przyczyną mającą charakter usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. choroba, urlop, inna długotrwała nieobecność).
Skomentuj