Umożliwienie podjęcia pracy zarobkowej opiekunom osób niepełnosprawnych pobierających świadczenie pielęgnacyjne

Niemogący podjąć pracy opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł miesięcznie. Jest to kwota, która często nie wystarcza na zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Czy polski ustawodawca powinien zająć się sprawą zniesienia zakazu pracy lub wprowadzić kryterium dochodowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych pobierających świadczenie pielęgnacyjne?

Problem poruszony w interpelacji

Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej została skierowana interpelacja w sprawie umożliwienia podjęcia pracy zarobkowej opiekunom osób niepełnosprawnych pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Wskazano w niej, że od początku bieżącego roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 zł miesięcznie, a osoby je pobierające nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Świadczenie w takiej wysokości często nie wystarcza na pokrycie wydatków związanych z opieką nad osobą chorą, a opiekunowie chcący dorobić muszą robi to „na czarno”.  Zgłaszający interpelację zwrócił uwagę, że powinno robić się wszystko, aby poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych i starszych.

Interpelacja została zakończona poniższymi pytaniami:

  1. Jaki był zamiar ustawodawcy, który połączył pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego z zakazem pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej?
  2. Czy w resorcie trwają prace znoszące zakaz pracy lub wprowadzające kryterium dochodowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych pobierających świadczenie pielęgnacyjne?

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj