Wiceminister rodziny: projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń – w najbliższych tygodniach
Myślę, że poznamy projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń w najbliższych tygodniach – poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Wdówik powiedział w RMF FM, że w resorcie toczą się prace nad wdrożeniem konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Na prośbę szefowej MRiPS Marleny Maląg, proponowane są też „rozwiązania, które (…) będą obejmować także asystencję dla osób niepełnosprawnych, w tym czasie, kiedy rodzice są np. w pracy”. „W tej chwili takie prace prowadzimy” – poinformował.
Jego zdaniem „na przeszkodzie stoi orzecznictwo”. „I to, że w systemie definicja opiekuna to nie jest definicja praktyczna, to jest definicja prawna, która wskazuje, jaka jest relacja między osobą niepełnosprawną a członkiem jej rodziny czy opiekunem prawnym w przypadku dzieci, które rodziców nie mają” – stwierdził.
„To oznacza tyle, że każda osoba pozostająca w takiej relacji, która teraz jest na rynku pracy, mogłaby natychmiast wystąpić o to świadczenie” – dodał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Pytany o to, kiedy konkretny projekt ustawy ujrzy światło dzienne, Wdówik powiedział, że „w najbliższych tygodniach”. Dopytywany o to, jakie kryterium zostanie zastosowane i czy będzie próg możliwych zarobków, powiedział, że „w tej chwili są różne warianty na stole – progowe i suwakowe”.
„Pracujemy razem z ZUS-em, z panią prezes (Gertrudą – PAP) Uścińską. To jest naprawdę intensywna praca. Są z nami także fachowcy, którzy pracują przy ustawie o wyrównywaniu szans, socjologowie z UW, z SGH, są organizacje pozarządowe. Prowadzimy to – myślę – w mocno merytorycznym gronie” – wyliczał.
Wdówik powiedział, że analizowana jest możliwość powiązania tej ustawy z ustawą o asystencji osobistej. „Kancelaria Prezydenta ma plan, żeby przy okazji ustawy o asystencji z tą inicjatywą wystąpić. My merytorycznie próbujemy tego pilnować” – powiedział wiceminister.
Pytany, kiedy rząd zamierza wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego zrównujący świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Wdówik stwierdził, że na ten wyrok czeka już 8 lat. „To jest element, który próbujemy wpiąć w system związany ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Analizujemy możliwość wykonania tego wyroku” – powiedział.
Skomentuj