Włochy/ Prawie dwa tysiące nielegalnie zatrudnionych, wyzyskiwanych robotników w stoczni w Wenecji

Prawie dwa tysiące osób pracowało nielegalnie w stoczni w Wenecji – podały włoskie media we wtorek, informując o operacji przeprowadzonej przez Gwardię Finansową. Wykryła ona tam wyzysk i wypłacanie głodowych pensji. Według Ansy większość robotników to obywatele Bangladeszu oraz krajów Europy wschodniej.

Operację Gwardii Finansowej koordynowała wenecka prokuratura prowadząca dochodzenie w sprawie wyzysku siły roboczej i nielegalnej pracy. W postępowaniu tym uczestniczył także inspektorat pracy.

Śledztwo wykazało, że robotnicy pracowali bez kontraktów, opłacani byli nieregularnie i często pozbawieni byli elementarnych praw pracowniczych. Szczególną uwagę śledczych zwrócił przypadek ponad 380 osób, które z powodu swojej sytuacji życiowej i potrzeb zmuszone były do pracy za bardzo niskie stawki.

Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia gratulując Gwardii Finansowej, oświadczył: „Należy zwalczać wyzysk, tak jak nielegalną pracę, która (…) obciąża także uczciwe firmy i osoby”.

„Nie ma miejsca dla tych, którzy łamią prawo”- dodał Zaia. 

Skomentuj