Wniosek o okazjonalną pracę zdalną nie wiąże pracodawcy

Obowiązujące od dnia 9 kwietnia 2023 r. przepisy przewidują trzy formy (odmiany, rodzaje) pracy zdalnej: standardową (typową, zwyczajną), nadzwyczajną (zob. art. 6719 § 3-5 KP) i okazjonalną (zob. art. 6733 KP).
Sporo kontrowersji wzbudza charakter ostatniej z wymienionych form pracy zdalnej, tj. praca zdalna okazjonalna. W związku z (rzekomo) niejednoznacznym brzmieniem przepisów jej dotyczących, w mediach zaczęły pojawiać się interpretacje sugerujące, iż wniosek pracownika o pracę zdalną okazjonalną ma względem pracodawcy charakter wiążący.
Przyjęcie takiej tezy mogłoby w praktyce doprowadzić do kuriozalnych, a w odniesieniu do pracodawców wręcz szkodliwych następstw o charakterze organizacyjnym. Jak się jednak okazuje, tego typu interpretacja jest ze wszech miar nieuprawniona.

Wniosek o pracę zdalną okazjonalną będzie mógł zostać złożony maksymalnie na 24 dni w danym roku kalendarzowym (zob. art. 6733 § 1 KP). Do pracownika należy wybór postaci, w jakiej wniosek ten będzie przedłożony pracodawcy. W zależności od tego, jak będzie pracownikowi poręczniej, może on zostać przez niego złożony na piśmie lub w postaci elektronicznej, np. SMS-em, MMS-em, mailem, za pośrednictwem komunikatora.

Z uwagi na fakt, iż przepisy nie ustalają limitu dostępnych pracownikowi wniosków o pracę zdalną okazjonalną, będzie on sam mógł zdecydować, czy całoroczny wymiar wykorzysta w jednym wniosku (wniosek o 24 dni pracy zdalnej), podzieli go na 24 jednodniowe wnioski, czy też wykorzysta w paru wnioskach na łączną sumę 24 dni w roku kalendarzowym.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj