Wymiar urlopu wypoczynkowego przy krótkotrwałym zatrudnieniu na przełomie dwóch miesięcy
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego, gdzie okres zatrudnienia trwał na przełomie dwóch miesięcy?
Pytanie od czytelnika:
Po półrocznym pobycie za granicą i powrocie do kraju w październiku 2022 r., zawarłam umowę na 2-tygodniowy okres próbny. Umowa ta trwała od 28 listopada do 11 grudnia 2022 r. Po jej zakończeniu nie byłam zainteresowana dalszą współpracą z tym pracodawcą, dlatego odmówiłam zawarcia z nim kolejnej umowy o pracę. Miała to być umowa o pracę na czas określony.
W związku z tym, że w okresie zatrudnienia nie korzystałam z urlopu wypoczynkowego, po zakończeniu obowiązywania wspomnianej umowy o pracę pracodawca był zobligowany wypłacić mi ekwiwalent pieniężny.
Posiadam ponad 10-letni staż pracy. Byłam zatrudniona na pełnym etacie. Pracodawca uznał, że w takim układzie należy mi się ekwiwalent za 3 dni urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent ten otrzymałam.
Z początkiem 2023 r. podjęłam pracę w innej firmie. W rozmowie z kadrową tej firmy dowiedziałam się, że ekwiwalent należał mi się w większej wysokości, ponieważ w przypadku zatrudnienia przypadającego na przełomie dwóch miesięcy, każdy z tych miesięcy należy zaokrąglić w górę do pełnego miesiąca, co powoduje, że w moim przypadku przysługiwał mi ekwiwalent za 5 dni urlopu wypoczynkowego.
Czy mogę jeszcze wystąpić do byłego pracodawcy o wyrównanie ekwiwalentu pieniężnego do prawidłowej wysokości? Do kiedy najpóźniej mogę takie żądanie mu zgłosić?
W przypadku niewykorzystania w naturze w trakcie obowiązywania umowy o pracę całości przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego – pracodawca zobowiązany jest wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.
Skomentuj