Wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień objęty zwolnieniem lekarskim

Czy pracownikowi, który przez część dnia pracował, a następnie na ten dzień otrzymał zwolnienie lekarskie, należy się wynagrodzenie za pracę czy świadczenie chorobowe?

Jedna z zatrudnionych w naszym przedsiębiorstwie pracownic, po przepracowaniu 3 pierwszych godzin na swojej zmianie, zgłosiła przełożonej, że od rana bardzo źle się czuje i poprosiła o wyrażenie zgody na opuszczenie zakładu pracy, w celu udania się do lekarza. Otrzymała zgodę i po upływie 2 godzin w rozmowie telefonicznej poinformowała pracownika działu kadr, że otrzymała parodniowe zwolnienie lekarskie, rozpoczynające się od dnia, który częściowo przepracowała. Zwolnienie to otrzymaliśmy następnego dnia w formie elektronicznej i rzeczywiście obejmuje ono okres rozpoczynający się dniem, który pracownica częściowo przepracowała.
W jaki sposób wyliczyć jej wynagrodzenie za pierwszy dzień jej zwolnienia lekarskiego? Czy za ten dzień ma otrzymać częściowo wynagrodzenie za pracę, a częściowo wynagrodzenie chorobowe (w tym roku kalendarzowym jeszcze nie korzystała jeszcze ze zwolnienia lekarskiego)? Czy też mamy za ten dzień zapłacić jej tylko wynagrodzenie za przepracowane 3 godziny, do którego ma przecież prawo zgodnie z art. 80 KP, a wynagrodzenie chorobowe naliczać dopiero od następnego dnia niezdolności do pracy? Artykuł 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej stanowi bowiem, że zasiłek chorobowy (analogicznie: wynagrodzenie chorobowe) nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik na podstawie przepisów o wynagradzaniu (tu: art. 80 KP) zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W przedstawionym w zapytaniu przypadku rzeczywiście dochodzi do pozornej kolizji art. 80 KP z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), czyli tzw. ustawy zasiłkowej.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj