Wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień objęty zwolnieniem lekarskim
Czy pracownikowi, który przez część dnia pracował, a następnie na ten dzień otrzymał zwolnienie lekarskie, należy się wynagrodzenie za pracę czy świadczenie chorobowe?
Jedna z zatrudnionych w naszym przedsiębiorstwie pracownic, po przepracowaniu 3 pierwszych godzin na swojej zmianie, zgłosiła przełożonej, że od rana bardzo źle się czuje i poprosiła o wyrażenie zgody na opuszczenie zakładu pracy, w celu udania się do lekarza. Otrzymała zgodę i po upływie 2 godzin w rozmowie telefonicznej poinformowała pracownika działu kadr, że otrzymała parodniowe zwolnienie lekarskie, rozpoczynające się od dnia, który częściowo przepracowała. Zwolnienie to otrzymaliśmy następnego dnia w formie elektronicznej i rzeczywiście obejmuje ono okres rozpoczynający się dniem, który pracownica częściowo przepracowała.
W jaki sposób wyliczyć jej wynagrodzenie za pierwszy dzień jej zwolnienia lekarskiego? Czy za ten dzień ma otrzymać częściowo wynagrodzenie za pracę, a częściowo wynagrodzenie chorobowe (w tym roku kalendarzowym jeszcze nie korzystała jeszcze ze zwolnienia lekarskiego)? Czy też mamy za ten dzień zapłacić jej tylko wynagrodzenie za przepracowane 3 godziny, do którego ma przecież prawo zgodnie z art. 80 KP, a wynagrodzenie chorobowe naliczać dopiero od następnego dnia niezdolności do pracy? Artykuł 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej stanowi bowiem, że zasiłek chorobowy (analogicznie: wynagrodzenie chorobowe) nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik na podstawie przepisów o wynagradzaniu (tu: art. 80 KP) zachowuje prawo do wynagrodzenia.
W przedstawionym w zapytaniu przypadku rzeczywiście dochodzi do pozornej kolizji art. 80 KP z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), czyli tzw. ustawy zasiłkowej.
Skomentuj