Zastosowanie LPG w wózkach jezdniowych – cz. 2
W drugiej części artykułu omówimy budowę zbiorników do zasilania wózków, zasady przechowywania butli z mieszanką LPG oraz niezbędny sprzęt gaśniczy.
Zbiorniki służące do zasilania wózków jezdniowych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do napełniania oraz magazynowania mieszaniny LPG dopuszczone są wyłącznie zbiorniki ciśnieniowe, spełniające wymagania określone w przepisach dozoru technicznego i Polskich Normach. W praktyce oznacza to, że do przechowywania skroplonego propanu-butanu wykorzystuje się specjalnie do tego celu przeznaczone butle, wykonane ze stali lub z tworzyw sztucznych.
Gaz propan-butan magazynuje się w stanie ciekłym pod ciśnieniem 1,6 MPa. Poziom napełnienia butli gazem w stanie ciekłym ze względów bezpieczeństwa wynosi zawsze 80% objętości, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie ciśnienia roboczego zbiornikana poziomie 1,6 MPa.
Zbiorniki przenośne, jakimi są butle, kwalifikowane są jako urządzenia ciśnieniowe. Dlatego pamiętać należy, że w myśl obowiązujących przepisów podlegają one okresowej kontroli przeprowadzanej przez organy dozoru technicznego. Butle stalowe podlegają badaniu technicznemu co 10 lat.
Skomentuj