Zmianowa organizacja pracy a zakładowa definicja niedzieli

Czy w przypadku zmiany granic czasowych niedzieli należy stosowne postanowienie w tym zakresie zamieścić w regulaminie pracy (o ile zakład pracy taki regulamin posiada)? Czy fakt ten trzeba również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?

Pytanie od czytelnika: 

Jesteśmy zakładem produkcyjnym. Z początkiem przyszłego roku zamierzamy wprowadzić trzyzmianową organizację pracy. Do tej pory były to dwie zmiany, bez zmiany nocnej. Praca była planowana od poniedziałku do piątku, niekiedy w soboty. Po nowym roku będziemy planować pracę przez 6 dni w tygodniu, oczywiście z zachowaniem przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w indywidualnych grafikach poszczególnych pracowników.

Planujemy wprowadzenie następujących zmian: 7:00-15:00 (I zmiana), 15:00-23:00 (II zmiana), 23:00-7:00 (III zmiana). Porę nocną ustalimy na godziny pokrywające się z czasem trwania III zmiany.

Czy powinniśmy również w sposób formalny zmienić granice czasowe niedzieli, żeby je dopasować do godzin trwania III zmiany? Chodzi zwłaszcza o sobotnią zmianę nocną, która będzie się kończyła o 7:00 w niedzielę.

Niedziele są dniami wolnymi od pracy. Praca w niedzielę dopuszczalna jest wyłącznie w przypadkach określonych w katalogu zawartym w art. 15110 § 1 KP, m.in. przy zmianowej organizacji pracy (zob. art. 15110 § 1 pkt 4 KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj