Zmianowa organizacja pracy a zakładowa definicja niedzieli
Czy w przypadku zmiany granic czasowych niedzieli należy stosowne postanowienie w tym zakresie zamieścić w regulaminie pracy (o ile zakład pracy taki regulamin posiada)? Czy fakt ten trzeba również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?
Pytanie od czytelnika:
Jesteśmy zakładem produkcyjnym. Z początkiem przyszłego roku zamierzamy wprowadzić trzyzmianową organizację pracy. Do tej pory były to dwie zmiany, bez zmiany nocnej. Praca była planowana od poniedziałku do piątku, niekiedy w soboty. Po nowym roku będziemy planować pracę przez 6 dni w tygodniu, oczywiście z zachowaniem przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w indywidualnych grafikach poszczególnych pracowników.
Planujemy wprowadzenie następujących zmian: 7:00-15:00 (I zmiana), 15:00-23:00 (II zmiana), 23:00-7:00 (III zmiana). Porę nocną ustalimy na godziny pokrywające się z czasem trwania III zmiany.
Czy powinniśmy również w sposób formalny zmienić granice czasowe niedzieli, żeby je dopasować do godzin trwania III zmiany? Chodzi zwłaszcza o sobotnią zmianę nocną, która będzie się kończyła o 7:00 w niedzielę.
Niedziele są dniami wolnymi od pracy. Praca w niedzielę dopuszczalna jest wyłącznie w przypadkach określonych w katalogu zawartym w art. 15110 § 1 KP, m.in. przy zmianowej organizacji pracy (zob. art. 15110 § 1 pkt 4 KP).
Skomentuj