Zmiany w urlopie ojcowskim
Trwają prace nad wdrożeniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy Nr 2019/1158 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L Nr 188, str. 79). Implementacja dyrektywy będzie wiązała się z szeregiem zmian w kodeksowych przepisach dotyczących uprawnień związanych z rodzicielstwem. Dotyczą one m.in. urlopu ojcowskiego.
Mniej czasu na urlop
W aktualnym stanie prawnym (październik 2022 r.), zgodnie z art. 1823 kodeksu pracy (dalej: KP), pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Po zmianie przepisów, skróceniu ulegnie termin, do którego możliwe będzie skorzystanie z przedmiotowego uprawnienia – z 24 miesięcy do 12 miesięcy odpowiednio: życia dziecka (dziecko biologiczne) lub uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie adopcji (dziecko adopcyjne).
Skomentuj