ZUS: kolejny rok ze wzrostem ubezpieczonych cudzoziemców

W grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. i wzrosła o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r. – poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców – dodała.

„Kolejny rok obserwujemy wzrost liczby pracujących cudzoziemców w naszym kraju. Stanowią oni około 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Historyczną barierę miliona ubezpieczonych obcokrajowców przekroczyliśmy latem tego roku”– wskazała prof. Uścińska.

„Nasze dane na temat cudzoziemców pokazują, że polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – podkreśliła szefowa ZUS.

Według danych ZUS liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w grudniu 2022 r. 1 mln 63 tys. 300 osób. Oznacza to, że wzrosła w stosunku do stycznia 2022 r. o 191,7 tys.

„Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek. W grudniu zanotowaliśmy 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym. Jest to o 33 tys. więcej niż w grudniu 2021 r.” – podała prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że ZUS stale będzie monitorował liczbę płatników składek. „Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji związanej z inflacją” – dodała prezes Zakładu.

Liczba osób ubezpieczonych ogółem (ubezpieczenia emerytalne i rentowe), zarejestrowanych w ZUS na koniec 2022 r., wynosiła ok. 15,9 mln i była większa o 244,4 tys. w stosunku do stycznia 2022 r.

Skomentuj