Badanie: 37 proc. osób pracujących bezpośrednio z klientami szuka nowej pracy

37 proc. pracujących bezpośrednio z klientami np. w handlu, turystyce czy gastronomii szuka nowej pracy; 7 na 10 badanych wyraża otwartość na przyjęcie atrakcyjnej oferty zawodowej – wynika z badania Pracuj.pl. Cierpliwość, opanowanie – to jedne z najważniejszych cech tej profesji – dodano.

Serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie wśród 528 specjalistów zajmujących się bezpośrednim kontaktem z klientami, m.in. sprzedawców, kasjerów, pracowników recepcji i sekretariatów czy też osób zatrudnionych w gastronomi.

Z badania wynika, że wśród badanych pracowników mających bezpośredni kontakt z klientami blisko 56 proc. jest zatrudnionych w obecnym miejscu ponad 3 lata. W okresie pandemii miejsce pracy zmieniło 30 proc. respondentów; a 41 proc. badanych pracuje w obecnym miejscu ponad 5 lat.

„37 proc. z badanych rozgląda się aktywnie za ofertami pracy – to nieznacznie wyższy odsetek, niż w reprezentatywnej grupie Polaków z różnych specjalizacji (36 proc.). Ponadto 7 na 10 osób pracujących bezpośrednio z klientami wyraża otwartość na przyjęcie pracy, jeśli otrzymaliby atrakcyjną ofertę” – przekazało w czwartek Pracuj.pl w opracowaniu do badania.

Badanie pokazało, że 38 proc. respondentów pracujących bezpośrednio z klientami swoje wynagrodzenie określa jako zadowalające; 35 proc. ma mieszane uczucia, a 27 proc. wyraża wyraźne niezadowolenie.

Z badania wynika, że ponad 2/3 przyznaje, że wśród kluczowych cech w ich fachu znajdują się cierpliwość wobec klientów oraz opanowanie w trudnych sytuacjach. Na trzecim miejscu znalazła się kreatywność w nieprzewidzianych sytuacjach (31 proc.), a także empatia – 30 proc oraz pogodny charakter pracownika – 21 proc.

68 proc. badanych czuje się na ogół traktowanych przez klientów z szacunkiem, a 59 proc. postrzega kontakty z nimi jako przeważnie pozytywne doświadczenie. Z kolei 52 proc. uznało, że ma do czynienia ze stresującymi sytuacjami w kontaktach z klientami.

Pracuj.pl poinformowało, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy (maj-lipiec 2022) zamieściło w serwisie 35 600 ofert pracy w obsłudze klienta. Z kolei w II kwartale 2022 r. w hotelarstwie, gastronomii i turystyce pojawiło się w serwisie o 8 proc. więcej ogłoszeń, niż w I kwartale.

„Te dane podkreślają, że mimo prognoz o rosnącym wpływie zmian gospodarczych na rynek pracy, rola specjalistów wspierających klientów na +pierwszej linii+ pozostaje bardzo istotna. Szczególnie w okresach, gdy odpowiednie podejście, umiejętności miękkie czy doświadczenie mierzą się ze wzmożonym ruchem, ludzkimi oczekiwaniami czy stresującymi sytuacjami” – tłumaczy Pracuj.pl. 

Skomentuj