Badanie: 53 proc. firm boi się niewypłacalności, a 24 proc. liczy na rozwój

53 proc. firm i 46 proc. klientów indywidualnych uważa, że z powodu niepewnych warunków ekonomicznych wzrośnie liczba podmiotów zagrożonych niewypłacalnością i upadłością – wynika z badania firmy Kaczmarski Inkasso. 24 proc. firm uważa, że po kryzysie nastąpi rozwój gospodarczy – dodano.

Z badania Kaczmarski Inkasso, firmy współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów, wynika, że coraz powszechniejsze staje się życie na kredyt, często ponad stan – tak wskazuje 42 proc. ankietowanych konsumentów i firm.

Badani twierdzą też, że z powodu niepewnych warunków ekonomicznych wzrośnie liczba podmiotów zagrożonych niewypłacalnością i upadłością – uważa tak 53 proc. firm i 46 proc. klientów indywidualnych. Z kolei 39 proc. konsumentów indywidualnych i 51 proc. firm wskazuje na „wzrost skali problemów z nieterminowymi płatnościami ze strony kontrahentów”.

Natomiast 27 proc. konsumentów i 24 proc. firm uważa, że po kryzysie nastąpi rozwój gospodarczy, „co sprzyja powstawaniu nowych firm na rynku obarczonych wysokim ryzykiem niewypłacalności i upadłości”. Jednocześnie 3/4 przedsiębiorców i 77 proc. osób fizycznych dostrzega, że biznes szybciej odzyskuje pieniądze dzięki współpracy z firmami windykacyjnymi niż wtedy, kiedy oddaje sprawy do sądu.

Według danych Krajowego Rejestru Długów na koniec 2022 r. długi 2,38 mln konsumentów dochodziły do 44,4 mld zł, a 264 tys. przedsiębiorców sięgały prawie 8,6 mld zł.

Jak zwrócili uwagę eksperci KRD, wiele branż odczuwa perturbacje wynikające z tego, że klienci nie płacą na czas lub wcale za kupione towary i zrealizowane usługi. W pierwszych 10 miesiącach 2022 r. najwięcej zaległości przybyło w budownictwie i handlu, w mniejszym stopniu w przemyśle, transporcie, hotelarstwie i gastronomii. Rosła też liczba niewypłacalności przedsiębiorstw. W IV kwartale 2022 r. było ich o blisko 1/4 więcej niż trzy miesiące wcześniej, a co trzecia firma, która ogłosiła upadłość, była notowana w rejestrze już 2 lata wcześniej – podano.

Zdaniem Jakuba Kosteckiego, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z KRD, „obecna sytuacja na rynku nie napawa optymizmem: małym podmiotom, a jest ich bardzo dużo w polskiej gospodarce, niełatwo dostać kredyt na finansowanie działalności, a inflacja znacząco zmniejsza wartość wypracowanych zysków”. „Z samych tarcz antykryzysowych wypłacono z budżetu państwa 230 mld zł, co pokazuje, jak trudno funkcjonować firmom na rynku bez dopływu gotówki” – dodał.

Według ostatnich dostępnych danych, zawartych w raporcie „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” Związku Przedsiębiorstw Finansowych, które przywołał Kostecki, wartość wierzytelności obsługiwanych w II kwartale 2022 r. przez firmy windykacyjne to 148,35 mld zł. Średnia wartość długu sięga 7,9 tys. zł.

Badanie „Przydatność firm windykacyjnych dla gospodarki” przeprowadziła IMAS International na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w III kwartale 2022 r. techniką mieszaną – CAWI i CATI na reprezentatywnej grupie firm oraz konsumentów. W badaniu uczestniczyło 405 podmiotów i 1014 osób w wieku 18-74 lata.

Skomentuj