Badanie: Badanie: 40 proc. spośród pracujących w wieku 18-24 lat odczuwa znużenie w miejscu pracy

40 proc. spośród pracujących osób w wieku 18-24 lat i 44 proc. w wieku 24-34 lat deklaruje, że często odczuwa znużenie bieżącymi zadaniami w miejscu zatrudnienia. Te emocje sprawiają, że to właśnie oni najczęściej poszukują nowej pracy – wynika z badania Pracuj.pl i Festiwalu Pracy JOBICON.

Jak dodano, spośród generacji Z i Y mniej niż 6 na 10 osób deklaruje satysfakcję z bieżącej pracy., a ponad 4 na 10 czuje zmęczenie bieżącymi zadaniami i niechęć do nich.

W wynikach badania podano, że najmniej usatysfakcjonowani z wykonywanej pracy są przedstawiciele generacji Z (18-24 lata), bowiem 56 proc. z nich lubi wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Natomiast u przedstawicieli generacji Y (25-34 lata) 59 proc. deklaruje, że czerpie przyjemność z wykonywania swoich zawodowych zdań.

„Wyniki naszego badania podkreślają skalę wyzwania, z jakim mierzą się zarówno pracownicy z generacji Z i Y, jak i zatrudniający ich pracodawcy. To pokolenia ambitne, dobrze wykształcone i biegłe cyfrowo, które ma duże atuty pozwalające rozwijać kariery” – komentuje cytowana w komunikacie Jolanta Lewandowska-Bitkowska z grupy Pracuj.pl.

„Z drugiej jednak strony skala i intensywność zmian świata pracy w ostatnich latach sprawia, że te grupy, znajdujące się na pierwszym etapie swoich karier, są szczególnie narażone na wypalenie czy trudności mentalne” – dodała.

Jej zdaniem, ważne jest, by przedstawiciele generacji Z i Y potrafili zidentyfikować odpowiednich pracodawców, którzy pozwolą im odnaleźć odpowiedni balans i możliwości rozwoju.

Z badania wynika też, że w przypadku generacji Z i Y blisko połowa respondentów rozgląda się obecnie aktywnie za nowym miejscem zatrudnienia (odpowiednio 46 proc. i 45 proc.).

Badanie Festiwalu Pracy JOBICON i Pracuj.pl „Praca w czasach zmian” przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających pracę we wrześniu 2022 roku.

Skomentuj