Badanie: liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku

Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.

Jako naruszenia prawa wymienione zostały m.in.: nieterminowe wypłaty wynagrodzenia dla niemal co piątego pracownika, łamanie zasad BHP, naruszenie przepisów o czasie pracy oraz nieudzielanie urlopów wypoczynkowych – informuje Personnel Service na podstawie sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy.

Eksperci radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę na etapie szukania pracy. „Znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza takich sytuacji to zadanie dla pracownika, zwłaszcza w momencie szukania nowej pracy. Bowiem już na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę i opinię o niej, rankingi czy odezwać się do pracowników, którzy już tam pracują” – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service S.A.

Pierwszym krokiem po znalezieniu oferty pracy jest weryfikacja opinii o pracodawcy. Można to uczynić poprzez media społecznościowe, odnalezienie wśród znajomych osoby zatrudnionej w firmie lub w momencie pojawienia się w siedzibie na rozmowę kwalifikacyjną – twierdzą eksperci. „Nic tak dobrze nie świadczy o firmie, jak wewnętrzni ambasadorzy, czyli zadowoleni pracownicy, którzy dobrze wypowiadają się o swoim pracodawcy” – dodają.

Drugim krokiem jest ocena punktualności oraz udzielania informacji zwrotnych przez pracodawcę. Zdaniem Personnel Service, kandydat na pracownika powinien otrzymać harmonogram, na który składa się liczba etapów rekrutacji, termin odpowiedzi oraz informacja zwrotna związana z niezakwalifikowaniem się do kolejnego etapu rekrutacji.

Eksperci wskazują, że podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zadawać wcześniej przygotowane pytania. Wymieniają tematy takie jak rotacja pracowników w firmie oraz powód, dlaczego szuka ona osoby na dane stanowisko. W ocenie specjalistów, rekruter powinien wyczerpująco odpowiedzieć na każde zadane pytanie.

Jak mówią eksperci, pytania dotyczące wiary, polityki, czy planowania potomstwa są niezgodne z kodeksem pracy. W ich ocenie, pracodawca przestrzegający prawa nie będzie krążyć wokół tych tematów i będzie trzymał się merytorycznych zagadnień jak doświadczenie, kompetencje czy znajomość języków obcych.

„Warto też, żeby pracodawca dał nam znać o szkoleniach BHP, badaniach medycyny pracy czy szkoleniu wprowadzającym w strukturę i kulturę organizacyjną firmy” – przekazali specjaliści. „Dla osób, które szukają pokrewnego stanowiska w tej samej branży, cechą rzetelnej firmy będzie też zachowanie tajemnicy rekrutacji” – dodają.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie na pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej, czy oferta na którą się aplikowało pokrywa się z zadaniami na stanowisku oraz zadać pytania o możliwość rozwoju w ramach organizacji. „Ścieżka kariery, szkolenia, kursy językowe świadczą o organizacji, która chce pracownika na lata” – napisali.

Skomentuj