Co dalej z dyrektywą work-life balance?
Przepisy płynące z dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów miały zostać implementowane do polskiego prawa do dnia 2 sierpnia 2022 r. Dyrektywa ustanawia m.in. minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem traktowania w miejscu pracy. Kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie przepisów płynących z dyrektywy w polskim prawie?
Założenia dyrektywy
Zgodnie z art. 20 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE Państwa członkowskie miały obowiązek wdrożenia postanowień dyrektywy do 2 sierpnia 2022 r.
Celem wprowadzenia rozwiązań zawartych w dyrektywie jest zachęcenie ojców do korzystania z przysługującego im prawa do urlopu rodzicielskiego. Rozwiązanie to również ma na celu promocję i ułatwienie powrotu matek na rynek pracy po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Dyrektywa przewiduje wprowadzenie prawa związanego z urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym oraz elastyczną organizacją pracy dla pracowników będących rodzicami lub opiekunami. Przepisy mają mieć zastosowanie do wszystkich pracowników związanych umową o pracę lub pozostających w innym stosunku pracy określonym przez prawo, układy zbiorowe pracy lub praktykę obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich, przy uwzględnieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości.
Skomentuj