Cyfryzacja KPRM: rusza portal dla obywateli Ukrainy szukających pracy

Od środy jest dostępny nowy rządowy portal dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy – pracawpolsce.gov.pl – podała KPRM.

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu portalu pracawpolsce.gov.pl. W konferencji udział wzięli Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji oraz Oleh Kuts, Charge d’Affairres a.i. Ukrainy w RP. Podczas wydarzenia zaprezentowano nowy portal pracawpolsce.gov.pl, który jest skierowany dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy.

Cyfryzacja KPRM przypomniała w komunikacie, że od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło „blisko 4,5 mln osób, z czego ponad 1,2 mln uzyskało już polski numer PESEL. Blisko 630 tys. osób, to osoby w wieku 18-65 lat, które mogą chcieć na dłużej pozostać i podjąć pracę w Polsce. Jak dotąd pracę w naszym kraju znalazło ponad 270 tys. obywateli Ukrainy”.

Zwrócono uwagę, że „część obywateli Ukrainy przebywających w Polsce napotyka na różnego rodzaju trudności w znalezieniu pracy – to m.in. bariera językowa czy obawy przed oszustwami”. „Chcąc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom jako KPRM Cyfryzacja m.in. we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej (OChK), Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Palantir Technologies Poland, Antal Polska, Domem Ukraińskim w Warszawie, Diia Bussiness Warsaw, HRlink, GoldenLine, Pracuj.pl. GoWork uruchomiliśmy portal pracawpolsce.gov.pl” – dodano.

„Pragniemy, aby wszystkie osoby, które szukają pracy na czas pobytu w Polsce, miały możliwość znalezienia jej w swoim zawodzie, zgodnie ze swoim kwalifikacjami. Właśnie temu ma służyć uruchomiony przez nas portal pracawpolsce.gov.pl. Ma on połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują” – powiedział podczas środowej konferencji Janusz Cieszyński. „Bardzo zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób z tego portalu skorzystało. Jest on bezpłatny i już dostępny” – dodał.

Cieszyński zaznaczył, że portal pracawpolsce.gov.pl „jest w pełni bezpieczny i wiarygodny”. „Aktualnie zawiera ponad 160 tys. sprawdzonych ofert pracy i każdego dnia jest rozbudowywany o kolejne. Przy jego pomocy znalezienie pracy przez obywateli Ukrainy w Polsce będzie dużo łatwiejsze. To kolejne, po uruchomieniu systemu nadawania numerów PESEL, narzędzie ułatwiające obywatelom Ukrainy normalne funkcjonowanie w Polsce”– wskazał. 

Skomentuj