
Solidarni z Ukrainą
W czwartek 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a my jako Polacy staramy się okazać pomoc na różnych płaszczyznach. W prezentowanej zakładce informujemy m.in. jakie kroki prawne podejmuje rząd, o sytuacji prawnej i ekonomicznej w naszym kraju, a także o międzynarodowych działaniach na rzecz uchodźców.
Akty prawne
58 proc. pracowników z Ukrainy pracuje w dużych firmach - wynika z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy”. Niemal co 2. przedsiębiorca deklaruje, że ma pracownika z Ukrainy, a niemal co trzeci ukraiński pracownik jest zatrudniony jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla - dodano.
Ok. 3 tys. uchodźców z Ukrainy ma skorzystać w tym roku z pomocy uruchomionych w Katowicach i Poznaniu Centrów Wsparcia i Integracji "Krok do pracy". Co trzecia z tych osób ma przejść pełną ścieżkę pomocy, od nauki języka, poprzez doradztwo i szkolenia zawodowe, po wsparcie w znalezieniu pracy.
Rynek pracownika fizycznego w Polsce zmienił się pod wpływem trwającej w Ukrainie wojny. W branży mięsnej kobiety stanowią już 70 proc. pracujących w zakładach produkcyjnych, a w branży magazynowej 55 proc. - przekazała PAP agencja zatrudnienia Gremi Personal.
44 proc. polskich firm uważa, że wojna w Ukrainie silnie wpływa na wzrost cen materiałów i surowców, a 42 proc. wskazuje na wzrost kosztów działalności - stwierdzono w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej skutki wojny odczuł nasz handel i przemysł - wskazano.
56,5 proc. polskich pracowników miało okazję pracować z osobami innej narodowości; większość ocenia współpracę pozytywnie - wynika z raportu Pracuj.pl. Według 40 proc. napływ pracowników z Ukrainy może dobrze wpłynąć na polską gospodarkę, nie brakuje jednak obaw, m.in. o dostępność pracy.
W 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy; osoby, które chciały, mogły łatwo wejść na rynek pracy - podkreśliła agencja zatrudnienia Personnel Service w rok od wybuchu wojny na Ukrainie.
Z aktualnych danych wynika, że blisko 900 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie na uproszczonych zasadach – mówiła w KPRM minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.
Sytuacja na rynku pracy jest podobna do ubiegłego roku a więc na razie nie ma niepokojących symptomów. Szacujemy, że w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie do 5,4 proc. Obecnie na uproszczonych zasadach pracuje u nas ok. 650 tys. obywateli Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Prawo pracy Solidarni z Ukrainą Wiadomości PAP Zmiana prawa - prawo pracy Pracodawca Zmiana prawa - prawo pracy Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Prawo pracy 

W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.