GUS: w 2021 r. wydano w Polsce o 24 proc. więcej zezwoleń na pracę cudzoziemców niż w 2020 r.

W 2021 r. w Polsce wydano 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Było to o 24 proc. więcej niż w 2020 r. – podał GUS w piątkowym komunikacie.

Senat przyjął bez poprawek ustawę ułatwiającą kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami

Senat przyjął w środę jednogłośnie nowelizację zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

MRiPS: 102 tys. obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce

Na mocy przyjętych w rządowej specustawie rozwiązań pracę w Polsce znalazło 102 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość zatrudnionych (75 proc.) to kobiety – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

MRiPS: Obywatelu Ukrainy, szukasz pracy?

MRiPS informuje: Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. I nie tylko. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, a także przypominamy, o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać.

Rzecznik MŚP: ułatwienia dla mikrofirm drogą do aktywizacji zawodowej uchodźców

Jedyną akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm w Polsce - ocenił rzecznik małych i średnich firm Adam Abramowicz. Zwrócił się do premiera o przeprowadzenie zmian legislacyjnych na czas wojny na Ukrainie.

Analiza: ponad połowa firm chce zatrudnić Ukraińców na dłużej niż rok

Ponad połowa firm chce zatrudnić Ukraińców na dłużej niż rok. Głównym warunkiem jest znajomość angielskiego - wymaga tego 7 z 10 pracodawców. Sektory najbardziej zainteresowane nowymi pracownikami to IT, budownictwo, transport i logistyka - wynika z analizy firmy Antal.

ZUS: rośnie liczba ubezpieczonych Ukraińców

W marcu liczba ubezpieczonych obywateli Ukrainy wynosiła 666,7 tys., czyli o 25,5 tys. więcej niż w lutym i o 39,7 tys. więcej niż w grudniu ubiegłego roku – wynika z danych ZUS. Wraz z wybuchem wojny ZUS nie zanotował masowego wyrejestrowywania z ubezpieczeń obywateli Ukrainy.

PIE: 31 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać Ukraińców

31 proc. firm w Polsce chce zatrudniać Ukraińców. Są to głównie przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej, budownictwa i usług - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według analityków na pracę w Polsce mogłoby liczyć ponad 250 tys. kobiet.

ZPPHiU: ukraińscy uchodźcy mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług

Ukraińscy uchodźcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji - ocenia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.

Maląg: po 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. Ukraińców, w większości kobiet

Po 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. obywateli Ukrainy; 75 proc. z nich to kobiety – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, priorytetem jest, aby obywatele Ukrainy podejmowali pracę w całym kraju, a obecnie są to głównie duże miasta.