Badanie: niemal co drugi przedsiębiorca zatrudnia pracownika z Ukrainy

58 proc. pracowników z Ukrainy pracuje w dużych firmach - wynika z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy”. Niemal co 2. przedsiębiorca deklaruje, że ma pracownika z Ukrainy, a niemal co trzeci ukraiński pracownik jest zatrudniony jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla - dodano.

Centra Wsparcia i Integracji „Krok do pracy” pomogą 3 tysiącom uchodźców z Ukrainy

Ok. 3 tys. uchodźców z Ukrainy ma skorzystać w tym roku z pomocy uruchomionych w Katowicach i Poznaniu Centrów Wsparcia i Integracji "Krok do pracy". Co trzecia z tych osób ma przejść pełną ścieżkę pomocy, od nauki języka, poprzez doradztwo i szkolenia zawodowe, po wsparcie w znalezieniu pracy.

Gremi Personal: rynek pracownika fizycznego w Polsce feminizuje się pod wpływem wojny w Ukrainie

Rynek pracownika fizycznego w Polsce zmienił się pod wpływem trwającej w Ukrainie wojny. W branży mięsnej kobiety stanowią już 70 proc. pracujących w zakładach produkcyjnych, a w branży magazynowej 55 proc. - przekazała PAP agencja zatrudnienia Gremi Personal.

PIE: najmocniej skutki wojny w Ukrainie odczuł polski handel i przemysł

44 proc. polskich firm uważa, że wojna w Ukrainie silnie wpływa na wzrost cen materiałów i surowców, a 42 proc. wskazuje na wzrost kosztów działalności - stwierdzono w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej skutki wojny odczuł nasz handel i przemysł - wskazano.

Badanie: ponad 56 proc. polskich pracowników pracowało z osobami innej narodowości

56,5 proc. polskich pracowników miało okazję pracować z osobami innej narodowości; większość ocenia współpracę pozytywnie - wynika z raportu Pracuj.pl. Według 40 proc. napływ pracowników z Ukrainy może dobrze wpłynąć na polską gospodarkę, nie brakuje jednak obaw, m.in. o dostępność pracy.

Agencja zatrudnienia: w 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy

W 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy; osoby, które chciały, mogły łatwo wejść na rynek pracy - podkreśliła agencja zatrudnienia Personnel Service w rok od wybuchu wojny na Ukrainie.

Minister Maląg: blisko 900 tys. uchodźców podjęło pracę na uproszczonych zasadach

Z aktualnych danych wynika, że blisko 900 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie na uproszczonych zasadach – mówiła w KPRM minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Uchodźcy z Ukrainy aktywni na rynku pracy

W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.

Maląg: w Polsce na uproszczonych zasadach pracuje obecnie ok. 650 tys. obywateli Ukrainy

Sytuacja na rynku pracy jest podobna do ubiegłego roku a więc na razie nie ma niepokojących symptomów. Szacujemy, że w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie do 5,4 proc. Obecnie na uproszczonych zasadach pracuje u nas ok. 650 tys. obywateli Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

MRiPS: koniec ułatwień dla Rosjan w dostępie do rynku pracy

W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.