Uchodźcy z Ukrainy aktywni na rynku pracy

W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.

Maląg: w Polsce na uproszczonych zasadach pracuje obecnie ok. 650 tys. obywateli Ukrainy

Sytuacja na rynku pracy jest podobna do ubiegłego roku a więc na razie nie ma niepokojących symptomów. Szacujemy, że w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie do 5,4 proc. Obecnie na uproszczonych zasadach pracuje u nas ok. 650 tys. obywateli Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

MRiPS: koniec ułatwień dla Rosjan w dostępie do rynku pracy

W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wiceminister Szwed: Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce

Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Personnel Service: co trzeci pracodawca pozytywnie nastawiony do pracowników z Ukrainy

Co trzeci pracodawca jest nastawiony pozytywnie do pracowników z Ukrainy - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Dodano, że im większa firma tym lepsze zdanie o kadrze ze Wschodu.

NBP: połowa uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w Polsce

W Polsce pracy poszukuje 50 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja br. Również 50 proc. badanych ma wyższe wykształcenie, ale duża część osób przybyłych z Ukrainy nie zna języka polskiego - dodano.

Ponad milion cudzoziemców w rejestrach ZUS; trzy czwarte to obywatele Ukrainy

Na koniec czerwca liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła milion. Około 729 tys. osób to obywatele Ukrainy – poinformowała w środę PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W ostatnich miesiącach obserwujemy stały wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce – dodała.

Eksperci: od piątku kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców

W piątek wchodzą w życie kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców, najwięcej w tzw. Powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy - przypominają eksperci ds. zatrudnienia. Pracodawcy mają czas na złożenie zaległych powiadomień do czwartku - dodają.

Maląg: Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki

W Polsce pracuje i odprowadza składki ponad milion cudzoziemców – powiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, powołując się na dane ZUS. Wskazała, że "ręce do pracy są potrzebne, cudzoziemcy uzupełniają rynek pracy, nie zabierając pracy Polakom".

Cyfryzacja KPRM: rusza portal dla obywateli Ukrainy szukających pracy

Od środy jest dostępny nowy rządowy portal dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy - pracawpolsce.gov.pl - podała KPRM.