Czy umowy na okres próbny będą przedłużane o czas nieobecności w pracy?
Według projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw ulec mają zmianie przepisy dotyczące m.in. umów zawieranych na okres próbny.
Obwiązujące przepisy
Aktualne przepisy Kodeksu pracy określają, że umowę na okres próbny zawiera się na czas nieprzekraczający 3 miesięcy, a kolejne zawarcie takiej umowy z tym samym pracownikiem jest możliwe:
-
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy
o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; - jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy
Przepisy nie uzależniają okresu trwania umowy o pracę na okres próbny od przewidywanego okresu, na jaki ma być zawarta umowa o pracę na czas określony, a także możliwości przedłużenia umowy o pracę na okres próbny.
Projektowana ustawa
Według projektu ustawy umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy będzie można zawrzeć w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do określonego rodzaju pracy. Jednak strony mogą uzgodnić w umowie o pracę, iż umowa o pracę na okres próbny przedłuża się o czas:
-
- urlopu,
- innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.
Skomentuj