Czy zakres szkolenia bhp będzie rozszerzony o kwestie dotyczące wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe jest poważnym problemem, a potwierdzeniem tego jest fakt, że w 2019 r. zostało wpisane do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Czy zakres szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinien zostać rozszerzony o kwestie dotyczące zdrowia psychicznego pracowników z uwzględnieniem aspektów wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe jest problemem społecznym
Zjawisko wypalenia zawodowego dotyczy pracowników w każdym wieku i na różnych stanowiskach. Jest wynikiem długotrwałego stresu związanego z pracą. Przyczynami stresu mogą być m.in.: nadmiar obowiązków, monotonia, zbyt trudne i odpowiedzialne zadania. Mimo tego, że przyczynami wypalenia zawodowego są czynniki związane z pracą jego konsekwencje przekładają się poza obszar pracy wpływając na jakość życia prywatnego pracownika.
Najczęstsze objawy
Najczęściej spotykanymi objawami wypalenia zawodowego są:
- nieadekwatne, zaniżone wrażenie znaczenia osobistych dokonań, odczucie braku zadowolenia z osiąganych wyników pracy, nawet pomimo sukcesów,
- osłabienie psychofizyczne i emocjonalne, długotrwałe uczucie zniechęcenia, poczucie braku sensu,
- depersonalizacja, która przejawia się nadmiernym odcinaniem się od problemów zawodowych, niechęć do kontaktów międzyludzkich, konfliktowość.
Do najbardziej narażonych na wypalenie zawodowe należą osoby, które można podzielić na grupy ze względu na:
- rodzaj wykonywanej pracy
– do tej grupy zaliczają się osoby zajmujące stanowiska narażone na stres. Najczęściej są to pracownicy mający kontakt z innymi ludźmi, m.in.: handlowcy, nauczyciele, policjanci, pielęgniarki, pracownicy zajmujący się obsługą klienta oraz menadżerowie,
- predyspozycje osobowościowe (tzw. czynniki wewnętrzne)
– w tym gronie znajdują się pracownicy mający wysokie oczekiwania wobec pracy i stawiający sobie wygórowane cele. Praca sama w sobie dla takich osób jest źródłem poczucia sensu życia. Do tej grupy zaliczyć można również pracoholików oraz osoby mające skłonność do perfekcjonizmu i o niskim poziomie niezależności,
- otoczenie zawodowe (środowisko pracy)
– do tego zbioru zaliczają się osoby przeciążone pracą, niemogące podejmować niezależnych decyzji, zbyt nisko wynagradzane, mające złe relacje międzyludzkie w środowisku pracy.
Potrzeba wprowadzenia tematyki wypalenia zawodowego do szkolenia w dziedzinie bhp
Dobrym rozwiązaniem przeciwdziałającym wypaleniu zawodowemu mogłoby być rozpowszechnianie szkoleń tematycznych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a związanych z szeroko pojętą tematyką wypalenia zawodowego, tak czytamy w interpelacji nr 38430, którą skierowano do Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Skomentuj