
Dostosowanie działań urzędów pracy do zmiennej sytuacji na rynku pracy. Status bezrobotnego będzie oddzielony od ubezpieczenia zdrowotnego?
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów przedstawiono informacje dotyczące prac nad wprowadzeniem zmian w ustawie o aktywności zawodowej. Skąd wynika potrzeba wprowadzenia zmian oraz jakie konkretne rozwiązania będzie zawierał projekt? O tym poniżej.
Potrzeba wprowadzenia zmian
Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wprowadzenie zmian w działaniach urzędów pracy jest konieczne, aby dostosować je do zmiennej sytuacji na rynku pracy. Jako kluczowe problemy związane z funkcjonowaniem urzędów pracy w Polsce wymienia się:
- brak efektywności przy utrzymaniu bezrobotnych na rynku pracy przez dłuższy czas,
- realizowanie zdań niemających związku z aktywizacją zawodową,
- niski poziom aktywności zawodowej – w trzecim kwartale ubiegłego roku 94% osób bezrobotnych z powodu obowiązków rodzinnych stanowiły kobiety (56% zamieszkałe na wsi) – są to osoby, które warto włączyć w obszar aktywności zawodowej. Grupami, które w pewnym zakresie można zaktywizować są bezrobotni z niepełnosprawnościami, a także osoby uzupełniające kwalifikacje zawodowe,
- brak aktywności osób młodych będących poza rynkiem pracy i systemem kształcenia,
- niski poziom kształcenia ustawicznego,
- niedobór pracowników na rynku pracy,
- przygotowanie urzędów pracy na wyzwania zmieniającej się sytuacji gospodarczej – poszerzenie oferty szkoleniowej, aktywizowanie jak najszerszych grup społecznych.
Rynek pracy w Polsce
Utrzymujący się od lat wysoki odsetek osób długotrwale bezrobotnych wskazuje na to, że jest to grupa, która faktycznie nie jest zainteresowana zatrudnieniem, a rejestracja w urzędzie pracy ma zapewnić im dostęp do bezpłatnych świadczeń medycznych.
Długotrwałe bezrobocie częściej występuje wśród kobiet. Blisko 50,9% kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu grudnia 2021 r. pozostawała bez zatrudnienia przez okres powyżej 12 miesięcy. Wśród mężczyzn w końcu czwartego kwartału 2021 r. odsetek długotrwale bezrobotnych wyniósł 44,0%.
Skomentuj