Gdzie przechowywać wnioski o tzw. urlop okolicznościowy?

Z niektórych uprawnień pracowniczych, w tym z większości uprawnień z tytułu rodzicielstwa i niektórych uprawnień z zakresu czasu pracy, pracownik może skorzystać po wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Po jego otrzymaniu pracodawca jest zobowiązany przechowywać go w odpowiedniej części dokumentacji pracowniczej.

Pytanie od czytelnika: 

W Internecie można znaleźć różne opinie na temat właściwego miejsca na przechowywanie w dokumentacji pracowniczej wniosku o tzw. urlop okolicznościowy z tytułu urodzin, zmiany stanu cywilnego, czy śmierci lub pogrzebu najbliższych członków rodziny.

Najczęściej wskazuje się, że dokument ten należy przechowywać wraz z ewidencją czasu pracy jako „wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych”.

Mam jednak wątpliwości, czy w wykazie dokumentów, które należy przechowywać wraz z ewidencją, pod nazwą „wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych” rzeczywiście chodzi o wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego.

Przechowywanie dokumentów pracowniczych 

W skład dokumentacji pracowniczej wchodzą: 5-częściowe akta osobowe oraz zbiór dokumentów w sprawach związanych ze stosunkiem pracy.

Zawartość poszczególnych części akt osobowych określa § 3, zaś zawartość zbioru dokumentów w sprawach związanych ze stosunkiem pracy § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369 z późn. zm.) – dalej: „DokPracR”.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj