
Honorowanie orzeczeń lekarskich i szkoleń BHP pracowników delegowanych do pracy w Polsce
W styczniu bieżącego roku pojawiła się interpelacja poselska skierowana do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie honorowania orzeczeń lekarskich i szkoleń BHP pracowników delegowanych do pracy w Polsce. W kontekście powracającego jak bumerang tematu postaramy się wyjaśnić i przedstawić prawne aspekty oraz odpowiedź Ministerstwa w tym zakresie.
W interpelacji poselskiej nr 30586 czytamy, że pracodawcy często nie wiedzą czy orzeczenia lekarskie cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce odpowiadają polskim przepisom. Zagadnienie to szczególnie interesuje pracodawców biorących odpowiedzialność za weryfikowanie takich sytuacji. Wśród pracodawców pojawiają się propozycje rozważenia zmian przepisów, które w jednoznaczny sposób określą te kwestie.
Interpelacja zakończona jest pytaniem:
-
- Czy zatem Ministerstwo rozważa przyjęcie jakichś rozwiązań, które ułatwią pracodawcom te czynności?
Obecny stan prawny i odpowiedź Ministerstwa
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację: według ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP ma obowiązek zapewnić pracownikowi delegowanemu do pracy w Polsce warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikają z przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników.
Skomentuj