Katowice/ Pożar endogeniczny w likwidowanej kopalni Wieczorek

W wyrobiskach likwidowanej kopalni Wieczorek w Katowicach, 630 metrów pod ziemią wykryto pożar endogeniczny. To naturalne zjawisko w górnictwie, którego przyczyną najczęściej jest samozagrzewanie węgla w miejscach po jego eksploatacji. Zagrożony rejon będzie odizolowany od innych wyrobisk.

„Trwa akcja przeciwpożarowa, polegająca na przygotowaniu zagrożonego rejonu do izolacji” – poinformowało w czwartkowym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Pożar wykryto w środę w przekopie 630 m pod ziemią. Z zagrożonego rejonu bezpiecznie wycofano trzech pracowników. Nie było konieczności użycia aparatów ucieczkowych.

Dawna kopalnia Wieczorek należy obecnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zajmującej się likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. W katowickiej kopalni od kilku lat prowadzone są prace likwidacyjne i zabezpieczające.

Przyczyny i okoliczności pożaru bada Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego.

Tzw. pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie węgla kamiennego. Zdarza się, że ich opanowanie oraz zabezpieczenie wyrobisk zajmuje ratownikom wiele dni i często polega na odcięciu rejonu pożaru specjalnymi tamami izolacyjnymi.

Powodem powstawania pożarów endogenicznych najczęściej jest samozagrzewanie węgla w zrobach ściany wydobywczej, czyli miejscach po eksploatacji węgla. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale emisja gazów, ewentualnie zadymienie i podwyższona temperatura.

Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów. Niewykryty na czas pożar może być bardzo groźny dla górników, którzy bez środków ochronnych znaleźliby się w atmosferze niezdatnej do oddychania.

W ostatnim tygodniu października pożar endogeniczny wykryto także 900 m pod ziemią w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic w Katowicach – sąsiadującej z likwidowaną kopalnią Wieczorek. Bezpiecznie wycofano wówczas 18 pracowników. O pożarze poinformowały kopalniane czujniki, które odnotowały wzrost stężenia tlenku węgla w rejonie jednej ze ścian wydobywczych.

Skomentuj