Konfederacja Lewiatan: grudniowa stopa bezrobocia na historycznych minimach

Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach, równie niska była jedynie w grudniu 2019 r. – zwrócił uwagę Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do środowych danych GUS. Według niego nie gorszy może okazać się 2023 r.

Jak przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej.

„Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach. Jedynie w grudniu 2019 r. była równie niska” – zaznaczył ekspert Konfederacji Lewiatan. Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że w liczbach oznacza to wzrost bezrobotnych o ponad 10 tys. W urzędach pracy było zarejestrowanych w grudniu 812 tys. bezrobotnych – dodał.

Według Zielonki tak dobrej sytuacji na rynku pracy, jak w całym 2022 r. nie odnotowano w Polsce nigdy wcześniej. „Ani razu stopa bezrobocia nie przekroczyła 6 proc.” – zaznaczył. W jego ocenie 2023 r. może okazać się „nie gorszy”.

„Patrząc na plany pracodawców widać, że tylko niewielki odsetek firm będzie decydował się na redukcję zatrudnienia” – podkreślił. Zdecydowana większość przedsiębiorstw nie planuje żadnych zmian. „Na korzyść pracowników działa nadal demografia” – podsumował ekspert.

Skomentuj