MF: na początku roku formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców

Na początku 2022 r. formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców – wynika z szacunkowych danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Na początku roku w życie weszły zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród najważniejszych zmian była likwidacja odliczenia od podatku składki zdrowotnej oraz zmiany stawek w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wynika z szacunkowych danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów, od 1 stycznia na ryczałt zdecydowało się przejść ponad 157,8 tys. przedsiębiorców. Nie ma danych za rok 2021, ale w 2020 r. ryczałtem rozliczało się nieco ponad 646 tys. przedsiębiorców. W tamtym roku liczba ryczałtowców w stosunku do 2019 roku zwiększyła się o nieco ponad 11 tys.

Rozliczenie na zasadach ogólnych – czyli według skali podatkowej – na początku 2022 r. wybrało ponad 132 tys. przedsiębiorców. W 2020 r. zeznanie na formularzu PIT-36 (przeznaczonym dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych) złożyło ponad 2,6 mln podatników.

Z szacunków MF wynika, że na początku bieżącego roku na przejście na podatek liniowy zdecydowało się nieco ponad 38 tys. przedsiębiorców. W 2020 r. zeznanie dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wystawiło nieco ponad 764,6 tys. podatników.

Obecnie w Sejmie jest projekt ustawy, która zmienia niektóre regulacje podatkowe wprowadzone na początku roku. Przede wszystkim pojawi się możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej; poza tym wprowadzona zostanie obniżka niższej stawki podatkowej z 17 do 12 proc. Nowe rozwiązania zezwalają także przedsiębiorcom na ponowny wybór metody rozliczenia z fiskusem albo po ich wejściu w życie (co – według planów MF ma nastąpić od 1 lipca) albo już po zakończeniu roku podatkowego. Taką możliwość uzyskają przedsiębiorcy, którzy wybrali na początku roku podatek liniowy albo podatek zryczałtowany.

MF podało także dane dotyczące firm, które zdecydowały się na Estoński CIT. Według resortów, tę formę opodatkowania dochodów osób prawnych wybrało 5079 podmiotów. W 2021 r. wybrało ją ok. 400 podmiotów.

Skomentuj