Obcokrajowcy uzupełniają niedobory na polskim rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Obcokrajowcy uzupełniają niedobory na polskim rynku pracy; nie ma w tym obszarze zagrożenia dla polskich pracowników – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS zapewnia, że podległy jej resort podejmuje działania w celu aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy, którzy mogą i chcą podjąć pracę w naszym kraju.

„Przygotowane przez nas instrumenty, w tym aplikacja ePraca umożliwiająca dostęp do ponad 70 tysięcy ofert pracy dziennie oraz dialog z organizacjami zrzeszającymi pracodawców, mają na celu jak najlepsze poinformowanie o możliwościach znalezienia zatrudnienia” – wskazała szefowa ministerstwa rodziny.

Minister Maląg podkreśliła znaczenie budowania wspólnie ze stroną pracodawców szerokiej koalicji, aby po uprzednim zaopiekowaniu się pomóc uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu pracy.

Jesteśmy w stałym kontakcie i w najbliższych dniach będziemy współdziałać, aby możliwie jak najlepiej poinformować o możliwościach znalezienia pracySytuacja na rynku pracy jest stabilna. Obcokrajowcy uzupełniają niedobory na polskim rynku pracy. Nie ma w tym obszarze zagrożenia dla polskich pracowników” – dodała minister Maląg.

Poprzez organizacje pracodawców skupione w Radzie Rynku Pracy, tj. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja „Lewiatan”, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich, resort rodziny i polityki społecznej zamierza dotrzeć do wszystkich pracodawców w Polsce.

Pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy. Lista teleadresowa urzędów jest dostępna na stronie psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl . Na każdym etapie składania oferty pracy mogą liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii (tel. 19524).

Oferty są wprowadzane do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniane w Centralnej Bazie Ofert Pracy (https://oferty.praca.gov.pl), która jest dostępna także w języku ukraińskim.

Skomentuj