Od 7 lutego piąty nabór wniosków firm, które ucierpiały na brexicie

7 lutego rozpocznie się piąty nabór wniosków w programie Re_Open UK, gdzie o wsparcie mogą aplikować przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na brexicie. „Szacujemy, że do takiego wsparcia kwalifikuje się ponad 20 tys. polskich firm” – mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnego naboru wniosków, szef resortu funduszy uczestniczył w katowickiej konferencji promującej program wśród przedsiębiorców. „Ten program został uszyty na miarę, czyli dostosowany do potrzeb tych, którzy tych środków potrzebują” – przekonywał.

Operatorem programu jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE). Łączna pula środków to 500 mln zł. Jak poinformowała PAP wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, w dotychczasowych czterech naborach złożono wnioski na łączną kwotę wsparcia blisko 40 mln euro (prawie 190 mln zł).

„Z każdym naborem liczba złożonych wniosków rośnie – w styczniu mieliśmy 74 projekty. Łącznie w złożonych wnioskach mamy już dobrą jedną trzecią całej przeznaczonej na wsparcie puli. Mam nadzieję, że kolejne nabory będą równie efektywne” – powiedziała wiceprezes.

Kolejny nabór rozpocznie się 7 lutego i potrwa do końca tego miesiąca. W programie nie ma minimalnej kwoty dofinansowania, a maksymalna wynosi 5 mln euro. Dotąd ponad dwie trzecie wnioskujących to małe, średnie i mikro firmy, jednak program jest dostępny także dla dużych przedsiębiorstw.

Środki powinny być wydane do końca tego roku, ale resort funduszy stara się o przedłużenie terminu udzielania pomocy związanej ze skutkami brexitu. Podobne starania czynią na forum unijnym także inne kraje członkowskie.

„Na ten moment nie ma jeszcze decyzji Komisji Europejskiej o ewentualnym przedłużaniu tej rezerwy. Oczywiście w interesie Polski, ale przede wszystkim innych krajów, którym dość wolno idzie wdrażanie (wsparcia dla dotkniętych brexitem – PAP) jest to, aby czas na wykorzystanie pieniędzy był przedłużony. Staramy się o to wspólnie z MFiPR (…), jednak na razie czas jest określony na końcówkę tego roku” – powiedziała Agnieszka Sygitowicz.

Oceniła, że zagospodarowanie po czterech naborach ponad jednej trzeciej dostępnej puli środków jest dobrym wynikiem. Podczas katowickiej konferencji prasowej minister Grzegorz Puda wyraził przekonanie, że przeznaczone na program pieniądze będą wykorzystane w całości.

Szef resortu funduszy zauważył, że program Re_Open UK nie należy do największych przedsięwzięć jego resortu, ale jest jednym z „najbardziej potrzebnych, ponieważ ma bezpośrednio wspierać przedsiębiorców w zwalczaniu skutków brexitu”.

„Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy utracili swoje dochody czy możliwość zarobkowania poprzez wymianę handlową i sprzedaż swoich produktów na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii, mogli skorzystać z pewnego wyrównania tych środków finansowych” – wyjaśnił minister.

Jego zdaniem, do wielu przedsiębiorców nie dotarła jeszcze informacja, że mogą skorzystać z programu, nawet jeśli prowadzili działalność w Wielkiej Brytanii czy Irlandii na stosunkowo niewielką skalę. Po wszelkie informacje zainteresowane firmy powinny zgłaszać się do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pozyskane z programu pieniądze można wykorzystać w rozmaity sposób – od finansowania szkoleń czy udziału w targach po działania służące zmianie profilu produkcji, wejściu na nowe rynki lub odzyskaniu rynku brytyjskiego. Można inwestować w nowe przedsięwzięcia, by odpowiednio dostosować swoje produkty i usługi do wymagań rynkowych i zrekompensować lukę spowodowaną brexitem.

Skomentuj