Poczta Polska: kobiety stanowią niemal 60 proc. zatrudnionych w firmie

Niemal 60 proc. zatrudnionych w Poczcie Polskiej stanowią panie; spośród prawie 40 tysięcy kobiet – pocztowców, najwięcej pracuje na stanowiskach obsługi klienta – poinformowała w środę spółka. Dodała, że 73 proc. zatrudnionych w Poczcie menadżerów to kobiety.

W środę, 8 kwietnia obchodzony jest Dzień Kobiet.

Wśród kadry Poczty Polskiej zatrudnione są też panie prowadzące ciężarówki czy konwojujące przewozy gotówki – podano w komunikacie spółki.

Przypomniano, że Poczta Polska to jeden z największych pracodawców w kraju. „Działalność spółki opiera się w głównej mierze na sieci placówek i pracy ponad 20 tysiąca listonoszy. Poczta obejmuje swoim zasięgiem każdy zakątek kraju. W placówkach, na stanowiskach obsługi klienta, pracują przede wszystkim panie. Niemal 14 tysięcy kobiet każdego dnia przyjmuje i wydaje listy, paczki, przekazy pocztowe i sprzedaje towary handlowe” – poinformowano.

Dodała, że na stanowisku listonoszy Poczta Polska zatrudnia ponad 7 tys. kobiet; stanowi to ponad 30 proc. całkowitej liczby pocztowych doręczycieli.

73 proc. zatrudnionych w Poczcie menadżerów to reprezentantki płci pięknej. Panie – jak podkreślono – pełnią odpowiedzialne funkcje naczelniczek placówek pocztowych, koordynatorek, kierowniczek oraz dyrektorek – m.in.: HR, sprzedaż, marketing, oferta produktowa, rachunkowość, zamówienia, infrastruktura, ład korporacyjny, BHP.

Przedstawiciele firmy zwrócili uwagę, że wiele pań na stanowiskach menadżerskich zaczynało pracę w Poczcie Polskiej od niższego szczebla czy korzystając z wakacyjnych ofert zatrudnienia.

Poczta Polska zaznaczyła, że zatrudnia przede wszystkim na umowę o pracę. „Dzięki temu panie pracujące w naszej spółce mogą bez obaw korzystać z praw, które są z tym związane: urlopy macierzyńskie, urlopy wychowawcze i dni opieki nad dzieckiem. Chętnie zatrudniamy kobiety w wieku 55+, również w wieku emerytalnym, a dzięki rozległej sieci placówek możemy zaproponować pracę w oddziale blisko domu, także w niewielkich miejscowościach” – wskazała dyrektor Centrum Kadr i Szkoleń w Poczcie Polskiej Grażyna Dratkiewicz, cytowana w komunikacie.

Firma poinformowała, że kobiety w Poczcie Polskiej pracują także na stanowiskach, które na rynku uchodzą za zdominowane przez mężczyzn – prowadzą ciężarówki i pojazdy do 3,5 tony, a także pracują w ochronie obiektów i konwojowaniu gotówki. Wśród kierowców panie stanowią 4 proc. zatrudnionych, wśród pracowników ochrony – 7 proc. Jak dodano, Poczta Polska zatrudnia coraz więcej kobiet w obszarach, które postrzegane są jako najbardziej perspektywiczne na rynku pracy; 14 proc. wszystkich informatyków pracujących przy programowaniu i wsparciu użytkownika to panie. Kobiety zarządzają także jednostkami, które zajmują się kreowaniem i wdrażaniem nowoczesnych usług (e-Doręczenia i Q-Doręczenia).

Poczta Polska zatrudnia blisko 80 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Skomentuj