Potrącenia z wynagrodzenia osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych
Czy dopuszczalne jest stosowanie przez zleceniodawcę potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorcy np. z tytułu kar umownych, użytkowania odzieży, obuwia roboczego, czy też nieobecności w pracy? Kwestia ta została poruszona w interpelacji poselskiej, na którą odpowiedziała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Sprawa została poruszona w interpelacji poselskiej, w której czytamy m.in., że spotkać się można ze stanowiskiem, że dopuszczalne jest dokonanie przez zleceniodawcę (na jego rzecz) potrącenia z tytułu:
-
- nieobecności zleceniobiorcy w pracy,
- użytkowania przydzielonej mu odzieży, obuwia roboczego,
- z racji „wypożyczenia” sprzętu niezbędnego do wykonania zlecenia.
W interpelacji czytamy, że część zleceniodawców i zleceniobiorców dopuszcza możliwość potrąceń w części przekraczającej minimalną stawkę godzinową − za pisemną zgodą zleceniobiorcy.
Ustawodawca przewiduje, że wynagrodzenie nie może być niższe niż aktualnie obowiązująca minimalna stawka godzinowa. Pomniejszenie wypłaty jak ww. przedstawiono przełożyłoby się na niższe zarobki niż te przewidziane w przepisach prawa – obecnie zleceniobiorca nie może otrzymać mniej niż 19,70 zł brutto za godzinę pracy.
W przypadku, kiedy w umowie nie zawarto regulacji dotyczących kar umownych, czy potrąceń na rzecz zleceniodawcy, a wynagrodzenie waha się w granicach minimalnej stawki – pojawiają się wątpliwości.
Dalej w interpelacji zwrócono uwagę na przepis art. 833 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego, według którego uprawnienia zleceniodawcy w zakresie samodzielnego dokonywania potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorców nie mogą być dalej idące niż funkcjonujących na podstawie przepisów rangi ustawowej organów egzekucyjnych.
Skomentuj