Pracodawca jako prowadzący szkolenie BHP
Szczegółowe zasady organizacji szkoleń BHP określają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia z dnia 27.07.2004 r. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. poz. 1860 ze zm.) – dalej: SzkolBhpR.
Jednym z podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia przedmiotowych szkoleń jest pracodawca. Aby jednak tak się stało muszą zostać spełnione pewne warunki określone w treści rozporządzenia.
Kto może przeprowadzić szkolenie w dziedzinie BHP?
Rozporządzenie wprowadza dwa rodzaje szkoleń w dziedzinie BHP, tj.: szkolenie wstępne i szkolenie okresowe. W ramach pierwszego z nich przeprowadzany jest instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Przepisy rozporządzenia określają zakres podmiotowy osób uprawnionych do przeprowadzenia każdego z tych instruktaży.
Wśród tych osób wskazany jest m.in. pracodawca. Może on przeprowadzać instruktaż ogólny pod warunkiem, że spełnione zostaną kumulatywnie poniższe warunki:
- zatrudnia nie więcej niż:
-
- 10 pracowników albo
- 50 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych;
- w prowadzonym przez siebie przedsiębiorstwie (zakładzie pracy) samodzielnie wykonuje zadania służby BHP, na zasadach określonych w art. 23711 1 zd. 2 kodeksu pracy;
- posiada ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby BHP przez pracodawców, czyli szkolenie którego ramowy program został określony w III części Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny (Dz.U. poz. 1860 ze zm.).
Skomentuj