Prawo do przerwy na karmienie w dniu wyjścia prywatnego pracownicy zatrudnionej na części etatu
Czy kobieta karmiąca dziecko piersią i korzystająca z przerw z tego tytułu może skorzystać w danym dniu z tzw. wyjścia prywatnego bez utraty prawa do przerwy na karmienie?
Pytanie:
Jestem uprawniona do korzystania z urlopu wychowawczego (moje dziecko w tym roku skończyło 1 rok, razem z mężem nie wykorzystaliśmy jeszcze przysługującego nam pełnego 36-miesięcznego wymiaru urlopu wychowawczego ani wszystkich jego 5 części).
Na zasadach art. 1867 Kodeksu pracy (dalej: KP) obniżyłam sobie wymiar czasu pracy do 1/2 etatu.
Jednocześnie korzystam jeszcze z przerw na karmienie dziecka piersią. Z uwagi na wymiar etatu, na którym obecnie pracuję jest to jedna 30-minutowa przerwa, którą w uzgodnieniu z pracodawcą wykorzystuję na koniec dniówki.
Czy to prawda, że jeżeli chciałabym skorzystać z tzw. wyjścia prywatnego to utracę prawo do przerwy na karmienie w danym dniu? Kadrowa poinformowała mnie, że tak się stanie, jeżeli w danym dniu faktycznie nie przepracuję co najmniej 4 godzin. Czy o prawie do przerwy na karmienie decyduje wymiar etatu czy faktycznie przepracowany wymiar czasu pracy?
W zapytaniu mowa jest o trzech różnych uprawnieniach: przerwach na karmienie dziecka piersią (art. 187 KP), obniżeniu wymiaru etatu w okresie przysługującego prawa do urlopu wychowawczego (art. 1867 KP) oraz zwolnieniu od pracy w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 KP). Wszystkie te uprawnienia mogą być wykorzystywane w tym samym czasie. Jednak korzystanie z prywatnych wyjść – w zależności od wymiaru etatu karmiącej pracownicy i czasu trwania wyjścia prywatnego – może w niektórych sytuacjach zmniejszyć ilość dostępnych przerw na karmienie, a niekiedy nawet sprawić, że przerwa w danym dniu nie będzie przysługiwała.
Skomentuj