Prawo do przerwy na karmienie w dniu wyjścia prywatnego pracownicy zatrudnionej na części etatu

Czy kobieta karmiąca dziecko piersią i korzystająca z przerw z tego tytułu może skorzystać w danym dniu z tzw. wyjścia prywatnego bez utraty prawa do przerwy na karmienie? 

Pytanie: 

Jestem uprawniona do korzystania z urlopu wychowawczego (moje dziecko w tym roku skończyło 1 rok, razem z mężem nie wykorzystaliśmy jeszcze przysługującego nam pełnego 36-miesięcznego wymiaru urlopu wychowawczego ani wszystkich jego 5 części).

Na zasadach art. 1867 Kodeksu pracy (dalej: KP) obniżyłam sobie wymiar czasu pracy do 1/2 etatu.

Jednocześnie korzystam jeszcze z przerw na karmienie dziecka piersią. Z uwagi na wymiar etatu, na którym obecnie pracuję jest to jedna 30-minutowa przerwa, którą w uzgodnieniu z pracodawcą wykorzystuję na koniec dniówki.

Czy to prawda, że jeżeli chciałabym skorzystać z tzw. wyjścia prywatnego to utracę prawo do przerwy na karmienie w danym dniu? Kadrowa poinformowała mnie, że tak się stanie, jeżeli w danym dniu faktycznie nie przepracuję co najmniej 4 godzin. Czy o prawie do przerwy na karmienie decyduje wymiar etatu czy faktycznie przepracowany wymiar czasu pracy?

W zapytaniu mowa jest o trzech różnych uprawnieniach: przerwach na karmienie dziecka piersią (art. 187 KP), obniżeniu wymiaru etatu w okresie przysługującego prawa do urlopu wychowawczego (art. 1867 KP) oraz zwolnieniu od pracy w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 KP). Wszystkie te uprawnienia mogą być wykorzystywane w tym samym czasie. Jednak korzystanie z prywatnych wyjść – w zależności od wymiaru etatu karmiącej pracownicy i czasu trwania wyjścia prywatnego – może w niektórych sytuacjach zmniejszyć ilość dostępnych przerw na karmienie, a niekiedy nawet sprawić, że przerwa w danym dniu nie będzie przysługiwała.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj