Procedura poekspozycyjna a postępowanie wypadkowe

Czy ekspozycja personelu medycznego (np. zakłucie igłą, zranienie ostrym narzędziem) zawsze powinna podlegać procedurze powypadkowej?

Pytanie od czytelnika:

Jestem zatrudniona na stanowisku pielęgniarki w szpitalu. Z poczynionych przez mnie obserwacji wynika, że w naszej placówce nie jest przeprowadzane standardowe postępowanie powypadkowe w sytuacjach ekspozycji zawodowej. Po zgłoszeniu przez pracownika faktu np. zakłucia się igłą do strzykawki wszczynana jest tzw. procedura poekspozycyjna. Nie prowadzi się natomiast postępowania powypadkowego. Procedura powypadkowa jest wszczynana dopiero w sytuacji, gdy wyniki badań poszkodowanego pracownika wykażą np. zakażenie wirusowe. Wiem, że to dość powszechna praktyka w placówkach leczniczych, ale czy jest ona zgodna z przepisami rozporządzenia wypadkowego?

Przedstawiony w zapytaniu problem jest konsekwencją zbiegu postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6.06.2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 696) – dalej: PoekspoR, z postanowieniami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. poz. 870) – dalej: OkolWypR.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj