Raport: ok. 60 proc. pracowników oczekuje w pakiecie od firmy opieki psychiatry lub psychologa

Ok. 60 proc. pracowników oczekuje od firm dodatkowego ubezpieczenia obejmującego opiekę psychiatry lub psychologa – wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jedocześnie tylko 14 proc. pracodawców deklaruje podejmowanie działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników.

Jak pokazują wyniki publikacji pt. „Dobrostan psychiczny w pracy”, co trzeci pracownik, chciałby zmienić miejsce zatrudnienia ze względu na złą atmosferę, nadmierny stres oraz nacisk pracodawców na osiągnięcia zawodowe, co – jak wskazano w raporcie – sprzyja zaburzeniom psychicznym i przekłada na niską efektywność pracy.

Z danych NFZ wynika, że w 2021 roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako chorobą główną lub współistniejącą, a w ostatnich 10 latach sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła o 59 proc. „Liczby te pokazują, że problem staje się palący i wymaga podjęcia zaawansowanych działań” – napisano.

Niemal trzy czwarte badanych uważa, że pogarsza się ich zdrowie psychiczne i zwiększa niedostępność specjalistów w tej dziedzinie. Dlatego – wskazują autorzy publikacji – blisko 60 proc. ankietowanych jest zainteresowana dodatkowym ubezpieczeniem obejmującym opiekę psychiatry bądź psychologa.

„Warto pamiętać, że nasza psychika jest równie ważna jak zdrowie fizyczne, a promowanie troski o nią to krok w kierunku zdrowszego miejsca pracy” – powiedziała cytowana w raporcie menedżerka ds. rozwoju produktów grupowych w Nationale-Nederlanden Anna Kwiatkowska. Dodała, że na rynku dostępne są już rozwiązania, które pozwalają pracownikom i ich bliskim kompleksowo zadbać o zdrowie, oferując pulę konsultacji z psychologiem i psychiatrą. „Pracownicy, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne, są bardziej produktywni, zmniejsza się szansa, że doświadczą wypalenia zawodowego i będą myśleli o zmianie pracy” – podsumowano.

W raporcie zaznaczono, że choć pracodawcy coraz częściej poszukują rozwiązań poprawiających dobrobyt w ich firmie, to 65 proc. Polaków nie czuje, aby kadra zarządzająca starała się zadbać o ich dobre samopoczucie, a ponad jedna piąta deklaruje, że ich przełożony nie przeprowadza żadnych działań na rzecz wspierania zdrowia psychicznego. Tylko 14 proc. przedstawicieli firm deklaruje podejmowanie działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników.

Skomentuj