Regulamin pracy u pracodawcy zatrudniającego poniżej 50 pracowników

W zakładzie pracy pracowników mogą obowiązywać różne akty prawa wewnętrznego. Jednym z takich jest regulamin pracy. Przy jakiej liczbie pracowników, pracodawca ma obowiązek go wprowadzić?

 Pytanie: 

Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W skład zarządu wchodzą dwie osoby – prezes i wiceprezes. Nie mają statusu pracowników. W sumie, w chwili obecnej, zatrudniamy 47 pracowników na podstawie umów o pracę.

Nie jesteśmy objęci układem zbiorowym pracy. Nie działa w naszym przedsiębiorstwie żadna zakładowa organizacja związkowa. Planujemy wprowadzenie regulaminu pracy. Zakładam, że przy obecnym stanie zatrudnienia wprowadzenie tego regulaminu jest fakultatywne.

W trakcie roku zamierzamy jednak przyjąć do pracy 3 nowych pracowników. Wtedy stan zatrudnienia wyniesie 50 pracowników i wówczas posiadanie regulaminu pracy będzie naszym obowiązkiem. Wtedy też chcielibyśmy wprowadzić omawiany regulamin.

Wspomniane osoby zamierzamy zatrudnić na umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Co by się stało, gdybyśmy po zakończeniu obowiązywania umów o pracę ze wspomnianymi pracownikami z którymś z nich nie zawarli kolejnej umowy o pracę i w rezultacie stan zatrudnienia spadłby poniżej 50 pracowników? Czy wtedy wprowadzony regulamin pracy należałoby uchylić, czy też może on nadal obowiązywać w dotychczasowym kształcie?   

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj