Rzecznik MŚP: działania MF zwiększyły bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorców

Działania MF przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców będących podatnikami podatku od towarów i usług – napisał Rzecznik MŚP w opublikowanym w czwartek piśmie.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz opublikował w czwartek list skierowany do Minister Finansów Magdaleny Rzeczkowskiej a dotyczący działań resortu, mających przeciwdziałać wyłudzeniom podatku VAT. Rzecznik zwrócił uwagę, że tzw. karuzele VAT mocno uderzały w uczciwych przedsiębiorców z sektora MŚP. Często byli nieświadomi, że zostają wciągani w tzw. „karuzelę”, co prowadziło do sytuacji, że to oni musieli zapłacić podatek, który wcześniej wyłudzili przestępcy.

„Do dzisiaj trwają postępowania przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi w podobnych sprawach, dotyczących lat ubiegłych. W postępowaniach tych uczestniczy także na mocy przepisów zawartych w Konstytucji dla biznesu Rzecznik MŚP, broniąc przedsiębiorców – nieświadomych ofiar przestępczego procederu” – napisał Rzecznik MŚP.

Przypomniał, że od 2016 roku zostały wprowadzone przepisy utrudniające proceder wyłudzeń podatku VAT, takie jak biała lista podatników VAT, dzięki której przedsiębiorcy mają możliwość zweryfikowania wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych, mechanizm podzielonej płatności, który ma chronić rzetelnych przedsiębiorców przed konsekwencjami nieświadomego uwikłania w proceder wyłudzenia podatku od towarów, a także jednolity plik kontrolny, dzięki któremu administracja skarbowa może szybciej reagować na nieprawidłowości i próby oszustw podatkowych.

„Rozwiązania te w istotnym stopniu przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców będących podatnikami podatku od towarów i usług” – czytamy w liście Rzecznika MŚP.

Wskazał on, że analizy prowadzone przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, pokazują znaczny spadek liczby wpływających do Rzecznika wniosków w sprawach „karuzelowych”.

„Można stwierdzić, że wprowadzone w tym zakresie regulacje odniosły zamierzony efekt, w szczególności w sposób wyraźny przyczyniły się do zmniejszenia liczby prowadzonych w tym zakresie postępowań podatkowych oraz wydanych decyzji określających wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług” – stwierdzono w piśmie,

Dodano w nim, że taką samą tendencje pokazują dane Krajowej Administracji Skarbowej, dotyczące decyzji podatkowych dotyczących wyłudzeń w podatku od towarów i usług w odniesieniu do okresów rozliczeniowych z lat 2016-2021.

„Przeprowadzona analiza wskazuje, że ilość decyzji określających zobowiązania podatkowe w podatku VAT spadła z 3171 w roku 2016 do 62 w roku 2021. Przy czym już w pierwszym roku działania nowych przepisów (tj. w 2017 r.), ilość wydanych przez organy KAS decyzji określających zobowiązanie podatkowe z tytułu rozliczeń za poszczególne miesiące 2017 roku spadła o połowę w stosunku do roku 2016 i sukcesywnie się w kolejnych latach zmniejszała, co w ocenie Rzecznika oznacza, że wprowadzone rozwiązania spełniają swoją rolę” – podano w piśmie rzecznika.

Skomentuj