Śląskie/ Nietrzeźwy dyspozytor kopalni Jankowice będzie zwolniony z pracy

Dyspozytor rybnickiej kopalni Jankowice, który wykonywał swoje obowiązki w stanie nietrzeźwości, będzie dyscyplinarnie zwolniony z pracy – zapowiedziała Polska Grupa Górnicza (PGG), do której należy kopalnia ROW; Jankowice to jeden z czterech tzw. ruchów tej kopalni.

Do incydentu doszło dzień przed Wigilią. Gdy wieczorem dyspozytor przekazywał raport naczelnemu inżynierowi, ten nabrał podejrzeń, że pracownik jest pod wpływem alkoholu.

„Kontrola w obecności przedstawiciela działu BHP i ochrony zakładu pracy wykazała wynik pozytywny badania, a pracownik został natychmiast odsunięty od pełnienia obowiązków” – poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wezwana na miejsce policja potwierdziła, że dyspozytor był nietrzeźwy. Wyniku badania alkomatem nie ujawniono.

„W związku z zaistniałą sytuacją, wobec pracownika zostaną zastosowane odpowiednie sankcje dyscyplinarne z art. 52 Kodeksu Pracy” – zapowiedział rzecznik PGG.

Art. 52 Kodeksu Pracy mówi o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika, np. na skutek ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Zwolnienie dyscyplinarne następuje bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Dyspozytor to bardzo ważna funkcja w kopalni, zdefiniowana w rozporządzeniach wykonawczych do Prawa Geologicznego i Górniczego. Służba dyspozytorska na bieżąco kontroluje ruch zakładu górniczego i pierwsza podejmuje odpowiednie działania np. w razie awarii czy wypadku.

Skomentuj