Strażacy apelują o niewypalanie traw

O niewypalanie traw, szczególnie w tym trudnym czasie, kiedy siły skoncentrowane są na pomocy uchodźcom – zaapelowali we wtorek małopolscy strażacy. Tylko od początku marca byli oni wzywani ponad pół tysiąca razy do pożarów łąk, traw i nieużytków.

Jedynie minionej doby odnotowaliśmy 156 pożarów traw – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej Sebastian Woźniak.

Zwrócił uwagę na duży pożar dzień wcześniej, w poniedziałek, w miejscowości Makowica w powiecie limanowskim. W wyniku tego zdarzenia 77-letnia kobieta doznała rozległych obrażeń, w stanie bardzo ciężkim, ale przytomna, została zabrana śmigłowcem do szpitala. Do szpitala trafił także jej wnuk, który próbował ją ratować.

„77-latka to właścicielka terenu, na którym pożar objął suchą trawę. Została poparzona, kiedy próbowała gasić pożar” – relacjonował rzecznik małopolskiej PSP. Wnukowi udało się odciągnąć kobietę w pobliże budynku mieszkalnego.

W Makowicy pożar suchej trawy objął 3/10 hektara. Działania 22 strażaków z pięciu zastępów trwały ponad sześć godzin.

W ostatnich dniach najgroźniejszy tego typu pożar był w Wadowicach 9 marca, kiedy to na spalonych nieużytkach strażacy znaleźli zwęglone zwłoki. Szczegóły tego wypadku ustala policja.

Wypalanie traw jest groźne dla ekosystemu – niszczy próchnicę gleby, zagraża życiu zwierząt i ludzi. Ogień może rozprzestrzeniać się na gospodarstwa i lasy.

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Wsi przestrzega, że za proceder grozi też cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Skomentuj