Świadectwo pracy dla Prezesa Zarządu

Kto jest uprawniony do wystawienia świadectwa pracy osobie zarządzającej zakładem pracy w imieniu pracodawcy?

Pytanie do czytelnika: 

Z końcem bieżącego miesiąca ulega rozwiązaniu umowa o pracę prezesa zarządu naszej spółki, który odchodzi na emeryturę. Poza nim w skład zarządu wchodzi dwóch wiceprezesów. Jeden z nich przejmie stanowisko po odchodzącym prezesie, przy czym mając na względzie konieczność przeprowadzenia pewnych procedur nastąpi to w pewien czas po odejściu prezesa na emeryturę.

Dotychczas, wszystkie świadectwa pracy odchodzących z firmy pracowników podpisywał prezes zarządu. Zatem kto, w opisywanej sytuacji powinien wystawić (podpisać) świadectwo pracy odchodzącego z firmy prezesa zarządu? Czy może wystawić je sobie sam? Czy może to zrobić jeden z wiceprezesów? Czy też powinniśmy zaczekać do momentu objęcia stanowiska prezesa przez jednego z wiceprezesów i dopiero wtedy wystawić świadectwo pracy dotychczasowemu prezesowi, które mógłby wówczas podpisać nowo powołany prezes? Jednak w tej ostatniej sytuacji nie zachowalibyśmy 7-dniowego terminu na wystawienie świadectwa pracy. Jak w tej sytuacji należy postąpić?

Zgodnie z art. 97 § 1 KP, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj