Szefowa MRiPS o danych Eurostatu: Polska po raz kolejny w czołówce państw z najniższym bezrobociem

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej; sytuacja na rynku pracy jest stabilna i dobra – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu.

Eurostat poinformował w poniedziałek, że w Polsce stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 3,0 proc. i pozostała na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych w listopadzie wyniosła 512 tys., wobec 517 tys. w październiku.

„Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w listopadzie – wspólnie z Niemcami – uplasowaliśmy się na drugim miejscu z wynikiem 3 proc. Niższy wskaźnik zanotowały jedynie Czechy (2,7 proc.)” – wskazała minister rodziny Marlena Maląg.

Podkreśliła, że dane unijnego urzędu potwierdzają stabilną i dobrą sytuację rynku pracy. „Są również dowodem skuteczności rządów Zjednoczonej Prawicy. Dzięki odpowiedzialnym działaniom uratowaliśmy miliony miejsc pracy podczas pandemii. Kolejnym sprawdzianem dla nas była sytuacja geopolityczna po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomimo przyjęcia dużej liczby ukraińskich obywateli uciekających przed wojną, polski rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji” – dodała szefowa MRiPS.

Zapewniła, że sytuacja na rynku pracy jest cały czas monitorowana. „Dwucyfrowe bezrobocie, jakie miało miejsce za rządów PO-PSL, jest już historią, do której nie chcemy i nie będziemy wracać” – zaznaczyła minister.

Według danych Eurostatu, stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. w poprzednim miesiącu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,0 proc. i pozostała na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej.

Skomentuj